Ege 78'liler Dayanışma ve Demokrasi Derneği, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Bülent Ecevit anısına “gazetecilik”, “siyaset”, “şiir” ve “barış” dallarında yapılacak yarışma ve 11 Mart 2023’te düzenlenecek “Bülent Ecevit Ödülleri” törenine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

"Bu suça ortak olmayın, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e Açık Mektup" başlıklı açıklamada, 22 yıl önce 19 Aralık 2000 tarihinde F tipi cezaevi sistemi ve tecrit uygulamasına karşı başlatılan açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerini bastırmak için yapılan "Hayata Dönüş" operasyonunda cezaevlerinde 30'dan fazla kişinin öldürüldüğü hatırlatıldı.

'ADI BARIŞ İLE YAN YANA GELEMEZ'

Ege 78'liler Derneği'nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit; 'Cezaevlerine hakim olmazsak IMF programlarını uygulayamayız' diyerek IMF programları adına 30 tutsağın ölümü 100'ü aşkın insanın geri dönülmez sakatlığına neden olmuştur. Hayata Dönüş Operasyonu için dönemin Jandarma Genel Komutanlığı Asayiş Daire Başkanı Ali Aydın verdiği ifadede, Başbakan Ecevit'in operasyonun devletin bekası için zorunlu olduğunu, 'Kılıcınız keskin olsun' temennisinde bulunduğunu söylemiştir. Bu katliamla beraber Bülent Ecevit adı tarihimizde insanlık suçu ile özdeşleşmiş bulunmaktadır. Durum böyleyken İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Bülent Ecevit adına barış, şiir, siyaset ve gazetecilik alanlarında adına yarışma düzenlemesini asla onaylamıyoruz. Kentimizde böyle bir kara lekeyi kabul etmiyoruz. Onlarca kişinin katilinin adı barış ile yan yana gelemez."

Cemevi Başkanlığı'na Soylu'nun danışmanı atandı, tepkiler gecikmedi Cemevi Başkanlığı'na Soylu'nun danışmanı atandı, tepkiler gecikmedi

'İZMİR HALKLARI BU SUÇA ORTAK OLMAMALIDIR'

Bülent Ecevit hükümetinin Bergama'da verilen mücadeleler sonucunda Danıştay 6. Dairesi'nin 13 Mayıs 1997'de verdiği siyanür ile altın işletmeciliği durdurma kararını yok sayarak tekrar izin verdiği de hatırlatılan açıklamada, "Dolayısıyla Bülent Ecevit hem insan, hem de doğa ve çevre katliamcısıdır. İzmir Büyükşehir Belediyesi yanlıştan dönmeli, söz konusu yarışmaları iptal etmelidir. İzmir halkları bu suça ortak olmamalıdır" denildi.