Sosyal medya hesabından paylaştığı camide çektirdiği fotoğrafı nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan modacı Eda Taşpınar, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne getirildi.

Basın Bürosu savcısına ifade veren Taşpınar, kimlik sorgusunda mesleğini manken olarak belirtti.

“Dini değerleri aşağılama gibi bir kastım yoktur” diyen Taşpınar, BirGün’ün aktardığına göre ifadesinde şunları söyledi:

“Instagram hesabımda yayınlamak üzere çeşitli mekanlarda ve açık alanlarda fotoğraf çektiriyorum. Four Seasons Otel Sultanahmet ile de fotoğraf çekmek için görüşme yaptım. Buna ilişkin yazılı görüşmelerimiz var, dosyaya sunacağız. Otele gelmeden önce otelin neresinde fotoğraf çekileceğime karar vermemiştim. Otele giriş yaptıktan sonra hazırlanmam için bana bir oda tahsis ettiler. Daha sonra fotoğraf çekeceğim alanı beklemek için oteli gezdim. Restoranın yan tarafında bulunan bir alan gördüm. Bu alana girdiğimde iki Japon turistin fotoğraf çekiyordu. Bende bu alanda fotoğraf çekilebileceğini düşündüm. İçerisinin ibadethane olduğunu düşünmemiştim. Fotoğrafımı çeken arkadaşlar da bana bu hususta uyarıda bulunmadı. Bu durum için gerçekten üzgünüm. Özür dilerim. Bu fotoğraf Instagram hesabımda yayınlandıktan sonra sosyal medya hesabından paylaşımları görmem üzerine, fotoğrafları da korktuğum için kaldırdım. Dini değerleri aşağılama gibi bir kastım yoktur. İnsanların dini, duygu ve düşüncelerine saygı duyan biriyim. Böyle olmasını istemezdim."

İşlemleri yaklaşık bir buçuk saat süren Taşpınar ifadesinin ardından adliyeden ayrıldı.

eda-taspinar-hakkinda-camideki-pozu-nedeniyle-sorusturma-baslatildi-1108774-1

NE OLMUŞTU?

Tasarımcı Eda Taşpınar Four Seasons Hotels'in içerisinde bulunan Sultanahmet Cezaevi Camii/Hayyatin-i Hassa Camii'nde fotoğraf çektirmişti.

Eda Taşpınar bu fotoğrafını "Mutlu yıllar sevgililerim" notuyla sosyal medya hesabında yayınlamıştı.

Taşpınar'ın paylaşımı, sosyal medyada bazı hesaplar tarafından hedef alınmıştı. Taşpınar, gelen tepkilerin ardından yayınladığı fotoğrafı kaldırmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, camide poz verip fotoğraf çektiren Eda Taşpınar hakkında soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Re'sen başlatılan soruşturmada Taşpınar'ın "halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği veya aşağıladığı" savunuluyor.