Ramazan Yılmaz, 4 yıldır çalıştığı Ukrayna'dan ocak ayında Türkiye'ye gelince, e-devlet şifresi aldı. Yılmaz, e-devlet sistemi üzerinden bilgilerini kontrol ettiğinde kendisine farklı tarihlerde 6 kez sosyal yardım yapıldığını fark etti. Durumu hemen avukatına ileten Yılmaz, konuyu yargıya taşıdı.

TÜRKİYE'DE DEĞİLDİ, HİÇ YARDIM MÜRACATINDA DA BULUNMADI

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre Avukat İbrahim Keskin, İslahiye Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği dilekçede, "Bu sosyal yardımların bir kısmı direkt nakit para, bir kısmı kömür yardımı ve bir kısmı da fatura desteği altında yapılmıştır. Ancak yardımların yapıldığı tarihlerde müvekkilimiz Türkiye’de değildi ve yardım almak için herhangi bir müracaatta da bulunmamıştır" şikayetinde bulundu.

YOLSUZLUK HANGİ BOYUTTA

Yardımların hangi kurum tarafından yapıldığının tespit edilmesi istenen dilekçede, şöyle denildi: Bu işlemler açıkça kamu malına karşı nitelikli şekilde hırsızlık yapıldığını, görevin kötüye kullanımı suçunun varlığına ve irtikap suçunun varlığına işaret etmektedir. Suçların kim veya kimler tarafından gerçekleştirildiğini müvekkilimiz bilmemektedir. Tüm yardım kayıtları istenerek yardımların usule uygun yapılıp yapılmadığının ve ihtiyaç sahiplerine ulaşıp ulaşmadığının araştırma konusu yapılarak yolsuzluğun hangi boyutta olduğu hususlarının tespiti zaruret arz etmektedir. Zira buna benzer başka şahısların da adı kullanılarak benzer suçlar işlendiğini tespit etmiş durumdayız.”

'YARDIMLAR İHTİYAÇ SAHİBİNE DEĞİL, YANDAŞA GİDİYOR'

Aynı zamanda İYİ Parti Islahiye İlçe Başkanı olan Avukat İbrahim Keskin "Vatandaşa ulaşması gereken yardımlar maalesef yandaşa ulaşıyor. Çok üzücü. Vicdanları yaralıyor. Bu olayın takipçisi olacağız. Bu yolsuzluk 2016 yılından beri devam ediyor" dedi.