Kandilli Rasathanesi, Düzce Sarıdere - Gölyaka merkezli 6.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini duyurdu.

Saat 04:08'de gerçekleşen depremin derinliği 10.6 kilometre olarak ölçüldü.

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, ilde elektriklerin kesildiğini kaydetti. 6.0 büyüklüğündeki depremin ardından en büyüğü 4,3 olmak üzere 109 artçı yaşandı.

AFAD, Düzce’de 37, Zonguldak’ta 6, Bursa’da 4, İstanbul, Sakarya ve Bolu’da 1 kişi olmak üzere toplam 50 kişinin yaralandığını bildirdi.

Düzce olmak üzere Bolu, Ankara, Eskişehir, Kütahya, Bursa, Kocaeli, İstanbul, Edirne illeri ile ilçelerinde hissedildi. Vatandaşlar sokaklarda sabahladı.

Depremin ardından kalp krizi geçiren biri kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

AFAD: EN BÜYÜĞÜ 4,3 OLMAK ÜZERE 74 ARTÇI YAŞANDI

AFAD'dan yapılan son bilgilendirmede, "Düzce Gölyaka’da meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından saat 09.05 itibarıyla; En büyüğü 4,3 olmak üzere 101 artçı sarsıntı yaşanmıştır. Düzce’de 37, Zonguldak’ta 6, Bursa’da 4, İstanbul, Sakarya ve Bolu’da 1 kişi olmak üzere toplam 50 vatandaşımız yaralanmıştır" denildi. AFAD ilerleyen saatlerde artçı sayısının 109'a çıktığını kaydetti.

DÜZCE BELEDİYE BAŞKANI: ELEKTRİKLER KESİK, ŞU ANA KADAR BİZE ULAŞAN ÖLÜM VE YARALANMA HABERİ YOK

NTV yayınına bağlanan Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, “Çok şiddetli hissettik. Herkes sokaklarda, insanların evlerin dışında, az önce artçı bir deprem daha oldu. Ekiplerimiz dışarıda, tespit çalışmaları yapılıyor. Elektrikler kesik, şu ana kadar bize ulaşan bir yaralanma ve ölüm haberi yok. Deprem yönetmeliklerini uyguladık. Türkiye genelinde yapılan tatbikat Düzce’de de uygulandı.” açıklamasını yaptı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Twitter hesabından , "Düzce'nin Gölyaka ilçesinde, saat 04.08'de gerçekleşen 5.9 büyüklüğünde deprem'n ardından Valiliğimiz, AFAD ve 112 ekiplerine ulaşan can kaybı bilgisi bulunmamaktadır. Ekiplerimizin saha taraması devam etmektedir. Hemşehrilerimize geçmiş olsun. Ayrıca İstanbul, Tekirdağ, Kocaeli, Eskişehir, Zonguldak, Sakarya, Bilecik, Bolu, Karabük, Bartın vilayetlerinde ekiplerimize herhangi bir can kaybı bilgisi ulaşmamıştır. Panik ile atlama dışında 112'ye henüz bilgi ulaşmamıştır. Gelişmeler oldukça kamuoyuna bilgi verilecektir.5.9 büyüklüğündeki depremin merkezi olan Düzce Gölyaka ilçemizde yapılan tüm taramalarda can kaybı bilgisi yoktur. AFAD, Jandarma ve Emniyet, tüm ekiplerimizin taramaları devam ediyor."  sözleriyle ilk bilgileri paylaştı.

BAKAN SOYLU: CAN KAYBI YOK, 70 ARTÇI SARSINTI OLDU

Soylu katıldığı NTV yayınında, “5.9 büyüklüğünde bir deprem. Bütün bölgedeki valilerimizle temas kurduk. Bütün taramalar gerçekleştirdi. Panikten kaynaklanan atlamadan kaynaklı bir ağır yaralı bilgimiz var. 22 yaralı bilgisi var. 35 artçı meydana geldi." diye konuştu. Soylu, Ankara'dan helikopterle 5,9 büyüklüğünde depremin meydana geldiği Düzce'ye gitti.

Deprem bölgesinde konuşan Soylu, “Cumhurbaşkanımıza indiğimizde bilgileri arz ettik. Elektrik kesintisi var. Önemli bir bölümü kontrollü kesintiler. Mahalle mahalle kontrollü bir şekilde elektrik veriliyor. Biraz sonra da elektrikle ilgili herhangi bir kesinti söz konusu olmayacak. 70’in üzerinde artçı sarsıntı oldu. Allah’a şükür can kaybı söz konusu değil. Köylerdeki taramalar devam ediyor” ifadesini kullandı.

İMAMOĞLU: İSTANBUL’DA AKOM’A İLETİLEN HERHANGİ BİR OLUMSUZ DURUM MEVCUT DEĞİL

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "İstanbul ve çevre illerde hissedilen depremin hiçbir vatandaşımıza zarar vermemiş olması tek dileğimiz. Geçmiş olsun. Merkez üssü Düzce olan ve tüm bölgede hissedilen depremde İstanbul’da AKOM’a iletilen herhangi bir olumsuz durum mevcut değildir. Depremin etkili olduğu tüm illerdeki gelişmeleri takip ediyoruz. Tekrar geçmiş olsun." paylaşımını yaptı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "Hepimiz çok korktuk, çok endişelendik. Umuyorum ki hiçbir şekilde kayıp yaşamayız, geçmiş olsun." ifadesini kullandı.

NTV yayınına bağlanan DHA muhabiri Tezcan Solmaz, Düzce'de elektriklerin kesildiğini ve internet erişiminde sorunlar yaşandığını aktardı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, "AFAD verilerine göre saat 04.08’de Düzce Gölyaka merkezli 5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem İstanbul’dan da hissedilmiştir. Konuyu takip ediyoruz. Allah, her türlü afetten ülkemizi ve milletimizi korusun. İlimizde de hissedilen Düzce Gölyaka merkezli depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun. An itibariyle ilimizdeki 112 ve AFAD merkezinize gelen herhangi bir olumsuz ihbar bulunmamaktadır. Allah her türlü afetten ülkemizi ve milletimizi korusun." paylaşımını yaptı.

AFAD: AN İTİBARIYLA, OLUMSUZ BİR İHBARIN BULUNMADIĞI BİLGİSİ ALINMIŞTIR

AFAD'ın resmî Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Geçmiş olsun Düzce. Gölyaka ilçesinde saat 04.08’de meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem sonrası, an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır. Düzce, Ankara, İstanbul ve Sakarya AFAD ekipleri bölgeye sevk edilmiştir. Gelişmeleri takip ediyoruz." denildi.

BAKAN KURUM: EKİPLERİMİZ SAHADA ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum şu paylaşımı yaptı:

"Düzce merkezli deprem birçok ilimizde de hissedildi. Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Ekiplerimiz sahada çalışmalarına başladı. Gelişmeleri takip ediyoruz. Allah memleketimizi korusun."

Kandilli Rasathanesi 5.9 olarak duyurduğu depremin büyüklüğünü 6.0 olarak revize etti.

AFAD'dan da "Düzce ilimizin Gölyaka ilçesindeki 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından, an itibarıyla 18 artçı deprem meydana gelmiştir. Bölgede kontrol amaçlı enerji kesintileri uygulanmaktadır. Vatandaşlarımızın paniğe kapılmamasını önemle rica ederiz" açıklaması yapıldı.

Üç ilde eğitime bir gün ara verildi

Düzce,  Sakarya ve Bolu'da eğitime bir gün ara verildi.

BAKAN KOCA YARALI BİLGİSİNİ PAYLAŞTI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "04.08’de Düzce Gölyaka’da meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremde şu anki durum: Düzce’de 22 yaralımız var, 1’inin durumu yüksekten atlama sebebiyle ağır. Şehre gerekli ambulans ve UMKE timi görevlendirmeleri yapılmıştır. Yeni bilgileri paylaşacağız. Geçmiş olsun."  paylaşımını yaptı.

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ: ASAYİŞ OLAYLARINA KARŞI DA GEREKLİ TÜM GÜVENLİK TEDBİRLERİMİZİ ALDIK

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Düzce'de saat 04.08’de meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem sonrası ekiplerimizle sahadayız. Depremden kaynaklı saha taramalarını yapıyoruz. Yaşanması muhtemel asayiş olaylarına karşı da gerekli tüm güvenlik tedbirlerimizi aldık" denildi.

YAŞADIKLARI EVDE HASAR OLUŞAN 5 KİŞİLİK AİLE JANDARMA KONUTUNA ALINDI

Düzce’nin Gölyaka ilçesi merkezli 6.0 büyüklüğündeki depremde Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Bölücek Mahallesi Pınar Sokak’ta bulunan iki katlı eski evde hasar meydana geldi. Mehmet Yıldırım’a ait evin depremden dolayı bacasının yıkılarak çatının ve evin içerisinde hasar oluştuğu tespit edildi. Deprem sırasında evde bulunan Mehmet (58), Fatih, Ali Yıldırım ve Mihrican Yıldırım ile Şermin Dönmez dışarı çıkarak yara almadı.

Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı ailenin jandarma konutuna alınacağını ifade etti. Yapıcı açıklamasında, “Bakanımız gerekli açıklamayı yaptı. Evin bacası yıkılmış. Evin yıkılması ile ilgili bir şey yok. Aileyi jandarmanın misafirhanesine yerleştireceğiz. Daha sonrada otele alacağız. Bilahere hasar tespiti yapmaya çalışacağız” dedi. Jandarma, AFAD ve Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri hasar gören evde incelemelerde bulunarak rapor tutarak, evin etrafını güvenlik şeridi içerisine aldı.

BAKAN SOYLU: BÜYÜK HASAR VE BİNA ÇÖKMESİ İHBARI SÖZ KONUSU DEĞİL

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sosyal medyada öne sürülen bir binanın çöktüğüne ve bir binanın büyük hasar aldığına dair haberleri yalanladı.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı Koordinasyon Merkezine gelerek Düzce'nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depreme ilişkin yetkililerden bilgi aldı.

DÜZCE'DE ARTÇILAR SÜRÜYOR

Kandilli Rasathanesi, saat 04.30'da Düzce Paşakonağı'nda 3.9, saat 06.50'de Düzce Gümüşova-Yongalık'ta 4.2 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu.

BOLU'DA 20 KİŞİ YARALANDI

Bolu Valisi Erkan Kılıç, Düzce depremin ardından kentte 20 kişinin yaralandığını bildirdi. Deprem sonrasında İzzet Baysal Caddesi'nde toplanan vatandaşlara "geçmiş olsun" dileklerini ileten Kılıç, gazetecilere, Düzce'deki depremin Bolu'da da hissedildiğini söyledi.

Vatandaşların daha önce yaşanan depremlerden dolayı ister istemez bu olaylarda tepki verdiğini anlatan Kılıç, "Vatandaşlarımızın bazıları dışarıya çıkmış. Çok şükür herhangi bir can kaybı yok. Bir kişi 3'üncü kattan atlama neticesinde yaralandı, Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi görüyor, hayati tehlikesi yok. Onun dışında ufak tefek panikle beraber 20 vatandaşımız yaralandı." diye konuştu.

Kılıç, bazı binalarda ufak tefek çatlakların olduğunu belirterek, "Daha çok sıva düşmesi. O tür bilgiler geldi. Çok ciddi değil. Tarama çalışmaları devam ediyor." dedi.

Prof. Dr. Okan Tüysüz: Türkiye’de 485 tane 6 ve üzeri deprem üretebilecek fay var.

İstanbul Teknik Üniversitesi'nden yer bilimci Prof. Dr. Okan Tüysüz, deprem sonrasında, "Türkiye’de 24 il 110 ilçe deprem üreten faylar üzerinde yer alıyor. Türkiye’de 485 tane 6 ve üzeri deprem üretebilecek fay var. Bilinmeyen faylar da var. Hiçbir deprem sürpriz değil, hazır olmak önemli." yorumunu yaptı.