Özellikle hip-hop akımının alametlerinden olan düşük pantolon giyme alışkanlığı, ABD'de tartışma konusu oldu. Ülkenin New Jersey eyaletinde alınan bir kararla artık "saggy pants" olarak da bilinen düşük pantolonların giyilmesi yasaklandı.

UZMANLAR KARARA KARŞI ÇIKIYOR

New Jersey’in Wildwood sahilinde giyilmesi yasak hale gelen düşük pantolon kararı, birçok sivil toplum kuruluşu ve vatandaş hakları uzmanlarını da harekete geçirdi. Konuyu mahkemeye taşımaya hazırlanan uzmanlar, yasağın düşünce özgürlüğünü güvence altına alan ABD anayasası hükmüne aykırı olduğunu savunuyor.

DW'de yer alan habere göre, ABD'de New Jersey Belediye Başkanı Ernie Troiano, turistlerin akın ettiği Wildwood sahilinde düşük pantolonların giyilmesinin yasaklanmasına ön ayak oldu. Spiegel dergisinin internet sayfasındaki özel haberine göre, Troiano, bu yasak kararının, görgü kurallarına uyulması ve her yıl milyonlarca turist çeken sahile gelenlerin kendilerini rahat hissetmesi için alındığını belirtti.

YASAK İHLALİNİN TEKRARI HALİNDE CEZA ARTIYOR

9 Temmuz tarihinden itibaren Wildwood sahilinde yasağı ihlâl edenler, ilk seferinde 25 dolar para cezasına çarptırılacak. Eğer yasak ihlali tekrarlanırsa, kişiyi, 200 dolara kadar para cezası ve 40 saat kamu yararına bir iş yapmak gibi cezalar bekliyor.

ABD’de düşük pantolon yasağı uzun süredir tartışılan bir konu. Hip Hop şarkıcılarının da etkisiyle özellikle siyahların yaşadığı semtlerde yaygınlaşan düşük pantolon modası, siyah nüfusun yoğun olduğu Louisiana’nın Delcambre kentinde yasaklandığında da şiddetli tartışmalara yol açmıştı. Ayrıca ABD’de birçok öğretmen, öğrencilerin iç çamaşırlarını gösteren saggy pantolonların kullanılmasına karşı çıkıyor.,

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nin (ACLU) New Jersey Temsilcisi Udi Ofer ise polisin, "Neyin iyi neyin kötü bir moda olduğunu insanlara dikte etme hakkının bulunmadığını" belirtiyor ve yasağın düşünce özgürlüğünü güvence altına alan ABD anayasası hükmüne aykırı olduğunu savunuyor. ACLU, konuyu mahkemeye taşımaya hazırlanıyor.