Dünyadaki Tutuklu 348 Gazetecinin 159’u Türkiye’de

Sınır Tanımayan Gazeteciler tarafından her yıl düzenli olarak raporlanan ve kamuoyuna açıklanan “Basın Özgürlüğü Endeksi” geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Rapor, Sınır Tanımayan Gazeteciler tarafından ortak kuruluşlarının (beş kıtada on dört ifade özgürlüğü grubu) yanı sıra dünya çapına yayılmış 130 muhabirlerine, gazetecilere, araştırmacılara, hukukçulara, insan hakları savunucularına gönderilen bir anket ile hazırlanıyor.

2017 endeksini incelediğimizde oldukça çarpıcı bilgilerin yer aldığını görüyoruz. Türkiye, geçen yıla göre 4 sıra daha gerileyerek 180 ülke arasında 155'inci sırada kendine yer buluyor. Bu durum “kara liste” sınırına erişilmiş anlamı taşımakta. Sıralamada 160 ve üzeri kara listeyi oluşturuyor. Yani Türkiye 4 sıra daha ilerlerse en kötü durumdaki ülkelerin arasında girecek.

Sıralamanın dışında da hazırlanan raporda görüşler sunuluyor. Bu raporda dikkat çeken önemli ayrıntılardan bir tanesi ise Türkiye için özel bir bölüm oluşturulması. Geneli itibariye raporda yer alan görüşler şöyle;

Türkiye, “gazetecilik yapmanın zor olduğu ülkeler” arasında.

Türkiye “dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi” konumunda.

Yine Sınır Tanımayan Gazeteciler tarafından yayımlanan ve 2002 yılında  bu yana değin derlenen veriler ise bir başka boyuta. Bu veriler dünya genelinde toplam tutuklu gazeteci sayısının 348 olduğunu, bunun 159'unun Türkiye'de bulunduğunu gösteriyor.

YORUM EKLE

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >