Zizek: Erdoğan Kürtlerle yeni bir kriz yarattı

Ünlü düşünür Slovaj Zizek, Ankara’nın Suriye’de IŞİD’le savaşan az sayıdaki güç arasında yer alan Kürtleri ezmeye çalıştığını söyledi

Zizek: Erdoğan Kürtlerle yeni bir kriz yarattı
Slovenyalı ünlü düşünür Slovaj Zizek, Avrupa’nın sığınmacı krizi konusunda doğru bir yaklaşım geliştirmek için Ortadoğu’daki krizin temelleri olan Türkiye, Suudi Arabistan ve İsrail’e uzanan bir bakış açısına sahip olması gerektiğini kaydetti.

Zizek, Cumhurbaşkanı Edoğanı da Kürtlere karşı yaklaşımı eleştirirken başlattığı operasyonları 'vahşice' bulduğunu söyledi.

Russia Today’e konuşan Zizek, Avrupa’nın sığınmacı politikalarındaki en büyük sorunlardan birinin, yeni sömürgeci dönemden kalan ‘beyaz adamın yükü’ düşüncesi olduğunu belirtti. Buna karşın Avrupa’nın Ortadoğu’da bugün yaşanan sorunların suçlusu olmadığını söyleyen Zizek, “Kör kurbanlar olan sığınmacılar sömürgeci dönemdeki deyişle beyaz adamın yükü. Sığınmacılara en açıkmış gibi davrananlar bile onlara karşı açıkça ırkçı ve üstten bakan bir konumdalar” dedi.

'AVRUPA KİRLİ BİR OYUN OYNUYOR'

Avrupa’nın bakış açısını değiştirerek kendine acımaktan vazgeçmesi gerektiğini ifade eden Zizek, “Milyonlarca kişi Avrupa’ya gitmek istiyorsa bu durum Avrupa’da hala bir şeyler gördüklerini kanıtlamaz mı?” diye konuştu.

Avrupa’nın sığınmacılara kapılarını açması gerektiğini ifade eden Zizek, “Batı Avrupa ülkeleri çok kirli bir oyun oynuyor. Almanya Başbakanı (Angela) Merkel önce sığınmacıları davet etti, sonra çok fazla sığınmacı gelince elini kirletmek istemedi ve ‘Durun’ dedi. Bu kirli iş küçük Balkan ülkelerinin üzerine yıkıldı” ifadelerini kullandı.

‘AB’NİN SIĞINMACI KRİZİNİN YARATICILARINDAN TÜRKİYE İLE ANLAŞMASI ETİK DIŞI’

Ortadoğu’daki sorunların temelinde bazı dış etkenler olduğunu kaydeden Zizek’e göre, bölgedeki yeni ‘şer ekseni’nin bileşenleri Türkiye, İsrail ve Suudi Arabistan.

İsrail ve Suudi Arabistan’ın Şii muhaliflerine karşı birleştiğini ve bu durumun Ortadoğu’daki krizin başlıca nedenlerinden biri olduğunu söyleyen ünlü düşünür, “Sığınmacıları kabul eden Türkiye de zalim yöntemlerle bu krizde kendi gündemine göre hareket ediyor” dedi.

AB ile Türkiye arasındaki sığınmacı anlaşmasını ‘utanç verici’ olarak niyteleyen  Zizek, “Bu anlaşma tümüyle etik dışı. AB bu krizin sorumluları arasında olan bir devletle uzlaşıyor” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN KÜRTLERLE YENİ BİR KRİZ YARATTI’

Zizek, Türkiye’nin ‘terörle mücadele’ ediyormuş gibi görünürken aslında Suriye’de IŞİD’le savaşan az sayıdaki güç arasında yer alan Kürtleri ezmeye çalıştığını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son seçimlerde kazandığı başarının etkisinin uzun süre devam etmeyeceği korkusuyla Kürtlere saldırmaya başladığını belirten Zizek, “Kürtlerle yeni bir kriz yarattı ve operasyon çok vahşiceydi. Kürt partisinin meclise girmesini önlemeyi umdu. Kürtler Türk toplumunu ilgilendiren temel bir sorunun kurbanları. Şimdi nasıl bir Türkiye ortaya çıkacak? İki yıl önce İstanbul’da büyük gösteriler vardı. Yetkililer kendi içindeki düşmanlıkları bir dış düşman varmış gibi sundular” dedi.

(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2016, 13:23

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER