"Zarrab soruşturması Türkiye'deki ortaklara sıçrayabilir"

Haberdar Washington Temsilcisi İlhan Tanır, Zarrab soruşturmasının Türkiye'deki ortaklara da sıçrayabileceğini söyledi

"Zarrab soruşturması Türkiye'deki ortaklara sıçrayabilir"
İran asıllı işadamı Rıza Sarraf'ın (Reza Zarrab) Miami'de tutuklanmasına ilişkin detaylar giderek şekilleniyor. ABD'de süreci takip eden Haberdar Washington Temsilcisi İlhan Tanır, soruşturmanın Türkiye'deki ortaklara da sıçrayacağını söyledi. Tanır, bu davanın genelde Türkiye-ABD, özelde de Obama-Erdoğan arasındaki ilişkilerde gerilim yaratacağı görüşünde.
 
RS FM'de Yavuz Oğhan'ın hazırlayıp sunduğu 'Bidebunudinle' programında konuşan gazeteci İlhan Tanır, söz konusu iddianamede Türkiye'deki 17-25 Aralık iddianamesine atıf yapılmadığını, sadece İran'ın ambargolarını delme üzerine işleyen çarktan bahsedildiğini söyledi.

'İDDİANAMEDE HERHANGİ BİR İSME ATIF YOK'
 
Hazırlanan iddianamede CC1, CC2 gibi ismi belirtilmemiş  farklı isimlerin de yer alması ve soruşturma ayağının Türkiye'ye de sıçrayacak olması konusuna değinen Tanır,  "ABD'yi dolandırmak, kara para aklamak, uluslararası bankacılığı dolandırmak gibi isnat edilen suçlar çok ağır. Bütün bunları Rıza Sarraf'ın tek başına yapmadığını herkes biliyor. 5 farklı şifreli isimler kodlandı. Başka isimlere atıf yapılmıyor ama görüntü o ki sadece Sarraf değil, Türkiye'deki pek çok ortağı da, hatta bilinen bazı isimler de davaya dahil olacak gibi duruyor" dedi.
 
Türkiye'de de adı rüşvet skandalına karışan, kısa süreli tutukluluğunun ardından serbest kalan Sarraf'ın tutuklanmasının kuşkusuz ki en çok konuşulan yanı ise ABD ile Türkiye ilişkilerini nasıl etkileyeceği oldu. 

'ERDOĞAN'IN İPİNİ ÇEKMEK İÇİN Mİ YAPTI?'
 
"ABD, Erdoğan'ın ipini çekmek için bu işi bilerek mi yaptı?" sorusu akıllarda. Bu görüşe katılmayan gazeteci İlhan Tanır, "Türkiye'de ortaya çıkan skandallarla ileniyorlar ama o olmasa dahi Rıza Sarraf yargılanırdı. Çünkü İran ambargosunu delen en önemli aktördü" diye konuştu. 

Erdoğan'ın Sarraf'ı 'hayırsever işadamı' olarak nitelendirmesi ve o süreçte kendisini savunması da unutulmadı diyen Tanır, "Bu yüzden ABD-Türkiye özelde de Erdoğan-Obama arasında gerilim yaratacaktır" ifadelerini kullandı.
 
'YA İRAN'A GİDİP ÖLÜME MAHKUM OLACAKTI YA DA ABD'YLE ANLAŞACAKTI'

İlhan Tanır, Sarraf'ın Amerika'ya anlaşmak için gittiği yönündeki iddiaları da şu şekilde değerlendirdi:

"Rıza Sarraf'ın ordu gibi avukatı var. Bu insanların sadece işlerinin iç işler değil dünyayı da izlemek olduğuna eminim. Hele hele yola çıkacak bir iş adamına eğer avukatları böyle bir ihtimalden bahsetmemişse ve farkında değilse o avukatlar kesinlikle işini yapmamış demektir. Böyle bir tehlikeyi bilmemek imkânsız. İtirafçılık sistemi neden işlemesin? Konuştuğum bazı uzmanlar şöyle diyor: ‘Ya İran'a gidip ölüme mahkum olacaktı, ya İran'dan suikast ekipleri Türkiye'ye gelip onu  bulacaktı. Üçüncü şansı da ABD ile anlaşma yapıp 3-5 yıl yatıp geri kalan zamanlarda da mülteci statüsünde ABD'de yaşamasıydı."

NE OLDU?

ABD'nin Miami kentinde FBI ajanları tarafından yakalanan ve Pazartesi günü de çıkarıldığı federal mahkeme tarafından tutuklanan Rıza Sarraf için hazırlanan iddianamede, savcılık tüm malvarlığına el konulmasını istedi. Sarraf'ın kefaletle serbest bırakılma başvurusu ise reddedildi. Sarraf, Türkiye'de dosyası kapatılan 17-25 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk operasyonlarının göbeğindeki isim olarak tanınmıştı.

(Kaynak: Sputnik)
Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2016, 22:06
YORUM EKLE