Zarrab'ı tutuklatan Savcı Bharara: İstifa etmedim, kovuldum

Bharara ile bir araya gelen Başkan Donald Trump savcıdan görevde kalmasını istemişti

Zarrab'ı tutuklatan Savcı Bharara: İstifa etmedim, kovuldum

ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions'ın istifasını istediği New York Güney Bölge Savcısı Preet Bharara, "istifa etmediğini, kovulduğunu" açıkladı.

Adalet Bakanı Jeff Sessions, Barack Obama’nın atadığı halen görevde olan 46 savcının acilen istifalarını vermelerini istedi.

Aralarında önemli yolsuzluk dosyalarını soruşturan New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara’nın da bulunduğu 46 savcının Adalet Bakanlığı'na en kısa süre içerisinde istifalarını sunmaları bekleniyordu.

46 savcının istifasının istenmesi sonrasında gözler, soruşturduğu yüksek profilli kişiler ve açtığı yolsuzluk dosyalarıyla bilinen New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara’ ya çevrilmişti

Aralarında İran asıllı Türk işadamı Rıza Sarraf’ın da bulunduğu bir çok yolsuzluk soruşturmasını yürüten Bharara ile bir araya gelen Başkan Donald Trump savcıdan görevde kalmasını istemişti.

Amerika'nın Sesi'nin ulaştığı New York Güney Bölgesi Savcılığı sözcüsü, Bharara' nın istifa edip etmeyeceği konusunda her hangi bir yorum yapmamıştı.

Ancak Bharara Twitter hesabından yapılan açıklamada kovulduğunu duyurdu.

Bharara "İstifa etmedim. Dakikalar önce kovuldum. New York Güney Bölgesi Başsavcılığı iş hayatımın sonsuza dek en büyük onuru olacak" diye yazdı.

PREET BUHARA

New York Güney Bölgesi Başsavcısı Bharara, 1968 yılında Hindistan’ın Forezopur kentinde Sih bir babanın ve Hindu bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi. Sonradan ABD’ye göç eden ailesiyle birlikte çocukluk yıllarını New Jersey’de geçirdi. Oldukça başarılı bir eğitim geçmişi olan Bharara, Harvard Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra, hukuk eğitimini de New York’ta Columbia Üniversitesi’nde tamamladı.

Bharara, bir süre New York Senatörü Chuck Schumer’in baş danışmanı olarak çalıştı ve ardından New York Güney Bölgesi savcı yardımcılarından biri olarak beş yıl hizmet verdi. Yıldızı bu görevdeyken yürüttüğü, mafya aileleri Gambino ve Colombo ile Asyalı suç çeteleriyle ilgili başlattığı soruşturmalarla parladı ve New York Güney Bölgesi Başsavcılığı’nın önü açıldı.

OBAMA ATADI

15 Mayıs 2009 tarihinde Başkan Barack Obama tarafından New York Güney Bölgesi Savcılığı görevine atandı. Bharara’nın görevlendirilmesi 7 Ağustos’ta Amerikan Senato’su tarafından onaylandı. Bharara 13 Ağustos 2009’da yemin ederek görevine başladı. Savcı Bharara soruşturduğu davaların büyüklüğü nedeniyle medyada ‘Wall Street’in Şerifi’ ve ‘Süper Savcı’ olarak da anılmaya başlandı.

Bharara, en üst düzey suçlarla mücadele eden bir savcı, uluslararası terörizm, uyuşturucu kaçakçılığı, uyuşturucuyla bağlantılı terörizm, silah kaçakçılığı, kamuya karşı işlenmiş yolsuzluk davaları, çeteler, organize suç çeteleri, uluslararası kara para aklama, sivil haklara karşı işlenen suçlar ve beyaz yakalıların işledikleri suçlar ve özellikle ‘Wall Street’ ile alakalı çeşitli finansal yolsuzluklarla boğuşuyor. Savcı Bharara’nın bu tür soruşturmalarda adı bilinen en önemli davaları da JP Morgan, Bank of America ve Citigroup, Deutsche Bank, Citi Mortgage, Cohen davaları yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2017, 15:32

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER