Yunanistan krizinde bisikletli alternatif

Bisikletin avantajlarını keşfetmeye başladılar…

Yunanistan krizinde bisikletli alternatif

Mali kriz batağındaki Yunanistan'da iş kurmak cesaret işi. Pek çok genç, krizden çıkışın yolunu kolları sıvamakta bulmuş. Ülkenin ilk bisiklet kurye firması da buna bir örnek...

 

Borç batağındaki Yunanistan’dan her gün kötü haberler geliyor. Ekonomi darboğazda, maaşlar kesildikçe kesiliyor. Ancak tüm bu iç karartıcı tabloya rağmen iyi haberler de yok değil. Yunanistan’ın ihracatı yüzde 30 oranında artış gösterdi. Yunanistan'ın Türkiye’ye yaptığı ihracat yüzde 50 oranında arttı. Kriz ortamına rağmen geçtiğimiz yıl 11 bin yeni firma kuruldu. Bu girişimcilerin çoğu, krizden çıkış yolu arayan gençler. Bu girişimlere bir örnek, Yunanistan’ın ilk bisiklet kurye firması olan Atina merkezli Bondex Couriers.

 

34 yaşındaki Haris, telefonla yeni gelen siparişi alıyor. Atina’nın Marusi semtinden Agia Paraskevi’ye paketin 40 dakikada ulaşması gerekiyor. Atina’nın trafik koşullarında hızlı ve dakik olmak büyük önem taşıyor. Bir yıl önce  dört arkadaşıyla birlikte Yunanistan’ın ilk bisiklet kurye firmasını kuran Haris, "Müşterilerimiz arasında büyük uluslararası firmalar da var, özel kişiler de. Mimarlık ve hukuk büroları, grafik tasarım stüdyoları… Müşterilerimiz çok çeşitli” diyor.

 

HOBİDEN MESLEĞE

 

Haris, 23 yaşındaki beden eğitimi öğretmeni Mikalis, 19 yaşındaki güzel sanatlar öğrencisi Nikolas, 19 yaşındaki Andreas ve 24 yaşındaki eski grafik tasarım öğrencisi Kristian, mali krizin ortasında hobilerini mesleğe dönüştürmeye karar vermiş.

 

Kristian şunları söylüyor: “Bir yıl önce aldığımız karar doğruydu diye düşünüyorum. Tabii ki daha büyük beklentilerimiz vardı ama devam edeceğim. Ve iş değiştirmeyeceğim. İnsanların bizi tanıması için daha zamana ihtiyaç var.”

 

Yunanlar bisikleti keşfediyor

 

Beş genç, Atina merkezi yakınlarında basit bir apartman dairesi ve beş bisikletle kolları sıvamış. Atina’nın ortasında bisiklet kuryeliği kulağa oldukça yabancı geliyor. Bisiklet yollarının bulunmadığı Atina’da trafik keşmekeşinde bisiklet kullanmak oldukça tehlikeli bir iş. Ancak mali kriz ve fahiş benzin fiyatları nedeniyle pek çok Yunan, bisikletin avantajlarını keşfetmeye başladı. Paket ve mektupları bisiklet yoluyla gönderenlerin sayısı giderek artıyor.

 

Firmanın kuryeleri her gün ortalama 50 ila 60 kilometre yol kat ediyorlar. Ancak tek taşıdıkları paket ya da mektup değil. Kristian,“Örneğin bugün bir battaniye taşıdım. Sabahlık, yastık ya da evlilik teklifi için bir buket çiçek taşıdığım da oldu” diyor.

 

Şu sıralar Yunanistan’da bir şirket kurmak büyük cesaret gerektiriyor. Nitelikli gençlerin çoğu yurtdışına gitmek istiyor. İşsizlik oranı çok yüksek. Kristian ise annesi İngiliz olmasına ve Londra’da grafik tasarım okumuş olmasına rağmen Yunanistan’da kalmayı tercih etmiş. Nedenini ise şöyle açıklıyor:

 

“Beni çeken aslında küçük şeyler. Havanın güzelliği, kumsallar, dağlar… Ama aynı zamanda Yunan kültürü. Tabii ki Yunanistan’ın ekonomik geleceği beni endişelendiriyor. Ama şu an yaptığımızdan fazlasını yapamayız.”

© Deutsche Welle Türkçe

Maria Rigoutsou/Çeviri: Beklan Kulaksızoğlu

Editör: Ahmet Günaltay

YORUM EKLE