Yunanistan, IMF'ye olan borcu ödeyemeyeceğini açıkladı

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis, ülkesinin IMF'ye bugün ödeme yapmayacağını duyurdu

Yunanistan, IMF'ye olan borcu ödeyemeyeceğini açıkladı

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis, 'Bugün IMF'ye ödeme yapmayacağız' açıklamasında bulundu. Böylece ülke resmi olarak temerrüde düşecek.

Yunanistan'ın bugün IMF'ye 1.6 milyar euro ödeme yapması gerekiyordu. Gazetecilerin, "Yunanistan bugün borcunu ödeyebilecek mi?" sorusunu yanıtlayan Varufakis, "Hayır" dedi.

'UMUT EDİYORUZ'

Varufakis, Atina'nın kreditörlerle bir son dakika anlaşmasına varma umudunun olduğunu söyledi. Varufakis, kreditörlerle anlaşmaya varma ihtimali sorulduğunda, "Umut ediyoruz" yanıtını verdi.

3 GÜN İÇİN 120 EURO

Ayrıca ülkede bankalar da açılıyor. Emeklilerin banka kartlarına gerek kalmadan da maaşlarını çekebileceklerini ifade eden maliye bakanı 3 gün için toplamda çekebilecekleri paranın ise 120 euro ile sınırlandığını ifade etti. Günde 60 euro para çekilebilinen ATM’lerde 20 euro sıkıntısı yaşanıyor. 20 euroluk banknotlar kalmadığı için bazı ATM’ler müşterilerine sadece 50 euroluk banknotlar verebiliyor.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, bugün Avrupa Birliği yetkilileri ile telefonda uzun görüşmeler yaptı. Fakat Başbakanlık ofisinden görüşmelerin içeriğiyle ilgili olarak bir bilgi verilmedi.

RUSYA: KRİZ AB İLE YUNANİSTAN ARASINDA

Öte yandan, Kremlin’den yapılan açıklamada Yunanistan’a mali bir yardım yapılmayacağı belirtilerek, borç krizinin Yunanistan ile Avrupa Birliği arasında olduğu belirtildi. İspanya Başbakanı Mariano Rahoj ise yaptığı açıklamada Yunan halkının referandumda hayır oyu vermesinin ülkenin euro'dan çıkışı olarak yorumlanacağını söyledi.

TEMERRÜT NEDİR?

Hukuki bir kavram olarak kullanılan temerrüt, kişinin borçlandığı edimi (iş-eylem) hukuka aykırı olarak yerine getirmemesi halidir. Temerrüt, alacaklının ve borçlunun temerrüdü olarak iki türlüdür. Gerek alacaklı ifa edilmek istenen edimi kabul etmeyerek; gerekse borçlu yerine getirmekle borçlandığı edimi zamanında ifa etmeyerek borca aykırı davranmış olur. Borcun yerine getirilmesi- ödenmesi mümkün olduğu halde ifadaki ve ifayı kabuldeki gecikme temerrüt için yeterli olarak görülüyor. Temerrüt için ayrıca kusur aranmaz. Borçlunun temerrüdü aslında geçici bir durum olarak anılıyor. Zamanla borçlu ya tamamen ödememe durumuna girer ya da borcunu anaparaya uygulanan temerrüt faiziyle birlikte öder. (Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 16:40

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER