Yunanistan'da vizon tehlikesi: En az 10 kişide koronavirüs tespit edildi

Kuzey Yunanistan'da yer alan iki çiftlikteki vizonlarda ve çalışanlarda koronavirüs görülürken, durumun gittikçe yaklaşması endişe veriyor

Yunanistan'da vizon tehlikesi: En az 10 kişide koronavirüs tespit edildi

Danimarka'nın mutasyona uğrayan yeni tip koronavirüsün (Covid-19) vizonlardan insanlara bulaşmasının ortaya çıkmasından sonra 17 milyon vizonun itlaf edilmesi kararından sonra, Türkiye'nin sınır komşusu Yunanistan'da da vizon tehlikesi ortaya çıktı. Kuzey Yunanistan'da yer alan iki çiftlikteki vizonlarda ve çalışanlarda koronavirüs görülürken, durumun gittikçe yaklaşması endişe veriyor.

Koronavirüsün bütün dünyayı etkisi altına alması sonrasında, son dönemde virüsün mutasyona uğrayarak değiştiği ve başka canlılara da bulaştığı haberleri geliyor. Bunun en büyük örneği vizonlar.

Dünyanın en büyük vizon kürkü üreticisi Danimarka'da, mutasyona uğrayan yeni tip koronavirüsün vizonlardan insanlara bulaşmasının ortaya çıkması üzerine, 4 Kasım'da, hükümet tarafından kürkleri için çiftliklerde yetiştirilen yaklaşık 17 milyon vizonun itlaf edilmesi kararı alındığı açıklanmıştı.

GELİŞTİRİLEN AŞI MUTASYONA UĞRAYAN VİRÜSE ETKİ ETMİYOR

Hükümet, vizonların itlafına gerekçe olarak, geliştirilmekte olan Covid-19 aşısının, mutasyona uğrayan virüse etki etmediğini vurgulamıştı.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), koronavirüsün vizonlar ve insanlar arasında yayılmasını engellemek için yeni bir kılavuz yayınladı. ECDC, eğer önlem alınmazsa mutasyona uğrayan virüsün aşı çalışmalarını yok edeceğini açıkladı.

Danimarka genelinde bin 139 vizon çiftliği bulunurken en az 216 çiftlikte koronavirüs olduğu tahmin ediliyor.

Hükümetin itlaf aldığı kararın açıklanmasının ardından "riskli bölge" olarak belirlenen Kuzey Jylland Bölgesi karantinaya alınırken, vizonların itlafıyla başlayan süreçte, hükümetin riskli bölgeler dışında tüm ülkede itlaf emrinin yasal dayanağının olmadığı ortaya çıktı.

10 KİŞİDE KORONAVİRÜS TESPİT EDİLDİ

Covid-19'un mutasyon geçirerek yayıldığı vizonlarla ilgili Türkiye de risk altında olabilir. Yunanistan'da iki ayrı çiftlikte koronavirüs taşıyan vizonlar tespit edildi. Kuzey Yunanistan'da yer alan Kozani ve Kesriye'de yer alan çiftliklerde çalışanların Covid-19 taşıdığı tespit edildi.

Türkiye'ye yaklaşık 400 kilometre kuş uçuşu mesafede olan Kesriye'de yer alan çiftlikte 10 kişide koronavirüs tespit edildi. Vizon kürkü ticaretinde önemli ülkelerden olan Yunanistan'ın Danimarka gibi itlaf yoluna gidip gitmeyeceği bilinmiyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2020, 16:13

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER