Yunanistan'da kiliseler iki ay sonra açıldı

Karantina tedbirlerinin hafifletildiği Yunanistan'da kiliseler iki ay sonra sıkı sosyal mesafe tedbirleriyle yeniden açıldı

Yunanistan'da kiliseler iki ay sonra açıldı

Yunanistan’da korona virüsü nedeniyle alınan tedbirler hafifletilirken, kiliseler de iki ay sonra ilk kez kapılarını açtı.

Ülke çapında binlerce kişi, sosyal mesafe kurallarına uyarak kiliselere akın etti.

Birçok kilisede alınan özel önlemler de dikkat çekti. Reuters’ın aktarımına göre, liman kenti Pire’deki Aya Spiridonas Kilisesi’nde girişe eldiven ve dezenfektan konuldu; içeride ve avludaki oturma düzeni sosyal mesafe tedbirlerine göre yeniden düzenlendi.

Kilisenin girişindeki ikonaları geleneksel olarak öpmek isteyen ziyaretçiler için özel olarak bir kişi görüntülendi; ikonlar sürekli dezenfekte edildi. 

Reuters’a konuşan 76 yaşındaki Stella Kasimati, “Duygularımı tarif etmem mümkün değil. İki buçuk karantinadan sonra yine kilisemizdeyiz” dedi.

Erken ve sıkı tedbirlerle korona virüsü salgınını büyük ölçüde kontrol altına alan Yunanistan’da 2 bin 819 vaka ve 162 ölüm kaydedildi.

Mart ortasında yürürlüğe giren karantina tedbirleri sırasında kiliselerde ayinler yasaklanırken, Yunan halkı 19 Nisan’daki Paskalya Bayramı’nı da evlerinde geçirdi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2020, 08:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER