YPG’den Suriye’deki 'Ateşkesi İzleme Kurulu'na iki mektup

YPG Genel Komutanlığı, Suriye’deki Ateşkesi İzleme Kurulu'na 2 mektup gönderdi

YPG’den Suriye’deki 'Ateşkesi İzleme Kurulu'na iki mektup
Halk Koruma Birlikleri (YPG-Yekîneyên Parastina Gel) Genel Komutanlığı, Türkiye devletinin Qamişlo’ya (Kamışlı) yönelik saldırıları ve çetelerin Halep’in Şêx Meqsûd (Şeyh Maksud) mahallesine yönelik saldırılarına dair Suriye’deki Ateşkesi İzleme Kurulu'na iki mektup gönderdi.

Kamışlı’ya yönelik saldırıyı bilgilendirme mektubu şöyle:

“Suriye’de Ateşkesi İzleme Özel Koordinasyonu'na;

“31 Mart’ta saat 11.30’da Qamişlo’nun Cirnik mahallesine ağır silahlarla saldırılar yapıldığını belirtmek isteriz. Türk ordusunca Qamişlo’ya ateş açılmıştır. Açılan ateş sonucun bir yurttaşın evinde büyük maddi hasar oluşmuştur.

“Cuma günü (1 Nisan 2016) saat 08.30’da Qamişlo’nun Xerbî mahallesine 3 havan topu düşmüştür. Bu havan topları Türk ordusu tarafından atılmıştırı. Havan toplarından 2’si bir evin üzerine düşmüştür.

“Üçüncü havan topu ise El-Nebî Salih camisine düşmüştür. Camiye isabet eden havan topu sonucu maddi hasar oluşmuştur. Atılan havan topu sivil yurttaşlar arasında büyük bir korku ve paniğe yol açmıştır.

“31 Mart günü ise Qamişlo’nun çeşitli yerleri Türk ordusu tarafından ağır silahlarla taranmıştır.”

İkinci mektup ise şu şekilde:

“Cuma günü (1 Nisan 2016) saat 16.00’da Halep’in Şêx Meqsud mahallesi füze ve havan toplarıyla silahlı çete grupları tarafından bombalan bildirmek isteriz.

“Bombardıman Suriye Ulusal Koalisyonu (SUK)’a bağlı Sultan Murad Tugayı, Ehrar El-Şam, 16. Fırka, El-Fetih Tugayı, Ceyş El-Mucahidîn, Festeqim Kema Emert Grupları ile Nûreddîn Zenkî Taburları Seken El-Şiqêf, Seken El-Şababî ve Cendûl kavşağı bölgelerinden bu saldırılar gerçekleştirmiştir. Saldırılar sonucu büyük zarar, yıkım ve maddi hasar oluşmuştur.”

(Kaynak: ANF)

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2016, 20:11
YORUM EKLE