‘YPG, Minnağ hava üssünün adını 'Serok Apo' olarak değiştirdi’

Times gazetesinde yer alan haberde YPG'nin Minnağ hava üssü ve Tel Rıfat'ın isimlerinin değiştirildiği belirtiliyor

‘YPG, Minnağ hava üssünün adını 'Serok Apo' olarak değiştirdi’
Times gazetesi, YPG'nin Suriye’nin kuzeyinde kontrolü altına aldığı Minnağ hava üssünün adını PKK lideri Abdullah Öcalan'a atfen "Serok Apo" (Önder Apo) olarak değiştirdiğini yazdı.

Gazeteye göre, Türkiye'nin beş gündür top ateşine tuttuğu grup, ele geçirdiği Tel Rıfat'ın adını da "Arpet" olarak değiştirdi.

Times'ın haberinde '’Esad'la aynı safta olan YPG'nin'’ muhalif grupların elindeki bölgeye giden son yolu da kesmesinden sonra ülkenin ikinci en büyük kenti Halep'in beş yıldır devam eden savaşta ilk kez tamamen kuşatılma riski altında kaldığı belirtildi.

Haberde özetle şöyle deniyor:

"YPG'nin, işbirliği yaptığı bir Arap grubuyla Halep'in kuzeyinden gelerek Castello yolunu bombaladığı ve kullanılmaz hale getirdiği haber veriliyor. Bu yol, muhaliflerin denetimindeki doğu mahallelerinde kalan 300 bin kişi için tek yardım hattı. Sukur el-Cebel Tugayı adlı muhalif gruptan Mustafa Halebi, 'Aramızda ateşkes anlaşması vardı. Saldırganlıkları bizim için sürpriz oldu' dedi."

'ABD ŞAŞKIN'

Times'ın haberinde, ABD'nin Kürtlerin ilerleyişi karşısında 'şaşkın' olduğu belirtiliyor ve ABD öncülüğündeki koalisyonun sözcüsü Albay Steve Warren'ın şu sözleri aktarılıyor: "Onların birbirleriyle savaşmayı bırakıp IŞİD ile savaşmasını istiyoruz. Eğit-donat'ın amacı IŞİD'le savaşmaktı. Ama biz kimseyi bir şey yapmaya zorlayacak durumda değiliz.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2016, 08:37
YORUM EKLE