Venezüella'da cezaevi isyanı: 50 ölü

Uribina Cezaevi'ne yapılan müdahalede 90 kişinin de yaralandığı bildirildi...

Venezüella'da cezaevi isyanı: 50 ölü

Venezüella'nın kuzey doğusundaki Lara Eyaleti'ndeki Uribana cezaevinde yaşanan silahlı şiddet olaylarında en az 50 kişi ölürken, 90 kişi de yaralandı.

Olayların Cuma günü geç saatlerde yaşandığı bildirildi. Antonio Maria Pineda Merkezi Hastanesi Müdürü Ruy Medina, kendilerine yaklaşık 90 yaralı ulaştığını belirtirken, bunların çoğunluğunu ateşli silahla yaralandığını belirtti.  Çıkan olaylarda en az 50 kişinin öldüğünü ifade eden müdür, tüm kurbanların Uribana cezaevinden geldiğini söyledi.

Cuma günü daha erken saatlerde Ceza İşleri Bakanı Iris Varela, yapılan bir silah araması sırasında yetkililer ile tutuklular arasında çatışmalar yaşandığını belirterek, sayısı belirlenmeyen çok sayıda kişinin öldüğünü söylemişti.

Bu cezaevi ülkenin en kalabalık ve en şiddetli cezaevi olarak biliniyor. Başkent Caracas'ın 250 km batısında bulunan cezaevinde Ocak 2007'de de tutuklular arasında çıkan çatışmalarda 16 kişi ölmüş, 13'ü de yaralanmıştı.

Resmi rakamlara göre Venezüella'da 50 bin tutuklu var. Ancak cezaevi alt yapısı 14 bin kişiyi kaldıracak kapasiteye göre yapılmış.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2013, 20:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER