Venezuela'da gösteriler: 3 kişi yaşamını yitirdi

Binlerce genç, ekonomik kriz nedeniyle sokaklara çıktı...

Venezuela'da gösteriler: 3 kişi yaşamını yitirdi

Venezuel'anın başkenti Caracas’ta Devlet Başkanı Nicolas Maduro iktidarına karşı düzenlenen gösteride en az üç kişi motosikletli bir grup tarafından başlarından vurularak öldürüldü.

Muhalifler, eylemlerde gerilimin tırmanmasından ‘hükümet adına çalışan milis grupları’ sorumlu tuttu.

Sosyal medya aracılığı ile toplanan ve Caracas’taki savcılık binasına gelip Maduro yönetimini protesto etmek isteyen gençlere olayları bastırmak isteyen polisin sert müdahalesi dikkat çekti. Caracas’ın yanı sıra Merida ve Taçira gibi diğer birçok kentte düzenlenen eylemlerde 23 kişi yaralanırken, çok sayıda kişi de gözaltına alındı.

Hükümet karşıtı öğrencilerin temsilcisi, “Bunu sadece özgürlük için yapıyoruz. Bugün 50 bin kişi toplandık. Yarın 200 bin kişi toplanacağız ve bu hükümet devrilinceye kadar devam edeceğiz.” dedi. Bütün Venezuelalılara seslenen sözcü, “Yarın herkes sokaklara insin. Sokakları dolduralım. Geleceğimizi bu hükümetten kurtarıp yeniden inşa edelim” diye konuştu.

Protesto yürüyüşüne katılan öğrencilerden Hercris Perez ise “Biz bugün buraya gençler olarak bütün Venezüella adına geldik. Geleceğimizin, sağlığımızın, eğitimimizin, güvenliğimizin garantisini veremeyen ve hakkımızı koruyamayan bu hükümeti protesto ediyoruz. Buna istediklerimizi elde edene kadar devam edeceğiz. Bunu istiyoruz ve gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

Fatima Nunes adlı başka bir öğrenci de, “Bugün buraya hazırlıklı geldik. Hakkımızı istemeye geldik. Eğitim, yemek, sağlık ve güvenliğimizi istiyoruz. Hayalini kurduğumuz Venezüella için, istediğimiz Venezüella için sokaklara akın ediyoruz ve edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ülkenin efsane lideri Hugo Chavez’in yaşamını yitirmesinin ardından 15 Nisan 2013’te yapılan seçimde iktidara gelen Maduro, uyguladığı politikalar, yüksek enflasyon ve artan şiddet olayları nedeniyle eleştiriliyordu.

Maduro, ‘sosyalist iktidarı devirme’ amacıyla hareket eden muhalefeti gösterileri düzenlemekle suçlarken, geçen haftalardaki protestolar sonrasında da kendi taraftarlarına sokağa çıkma çağrısı yapmıştı.

Maduro, dünkü gösteride kan akmasının ardından televizyondan halka hitabında ise şiddet olaylarını kınayıp herkesi sağduyulu davranmaya çağırdı. Maduro, “Provokasyonlara kapılmayın” uyarısında bulundu.
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2014, 23:29

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER