UNICEF: Felluce'de 20 bin çocuk tehlikede

Iraklı çeşitli gruplardan oluşan güçler, 23 Mayıs'ta Felluce'yi IŞİD işgalinden kurtarma operasyonu başlatmıştı

UNICEF: Felluce'de 20 bin çocuk tehlikede

UNICEF, Felluce’de 20 bin çocuğun IŞİD tarafından zorla silahlı çatışmalarda kullanılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu duyurdu.

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı UNICEF’in (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu) Irak Temsilcisi Peter Hawkins yaptığı yazılı açıklamada, Felluce’de yaklaşık 20 bin çocuğun IŞİD tarafından zorla silahlandırma tehlikesi altında olduğuna dikkat çekti.

Peter Hawkins, açıklamada çocukların IŞİD tarafından silahlı çatışmalarda kullanılma tehlikesi yaşadıklarına değinerek, kimi Iraklı çocukların da yaşadıkları şehirlerden kaçırıldığını kaydetti.

Çocuklara çatışmalarda silah ve cephane taşıttırıldığını belirten Peter, “Aşırı şekilde şiddete maruz kalan çocukların korunmasıyla ilgili endişe söz konusu. Çocuklar, çatışmalarda kullanılmak üzere zorla alıkoyma, zorlu güvenlik kontrolleri ve ailelerinden ayrılma riskiyle karşı karşıya bulunuyor. Çatışmalar için zorla alıkonulan çocuklar hayatları ve geleceklerinin tehlikede olduğunu görüyorlar” açıklamalarında bulundu.

Iraklı çeşitli gruplardan oluşan güçler, 23 Mayıs'ta Felluce'yi IŞİD işgalinden kurtarma operasyonu başlatmıştı. Felluce operasyonu, IŞİD işgalinde bulunan Musul kentinin alınması için kritik bir öneme sahip. Irak Başbakanı Haydar al-Abadi de 2016 sonuna kadar tüm ülkenin IŞİD’in elinden alınacağını ifade etmişti.

(Kaynak:DİHA)

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2016, 12:46

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER