Uluslararası Af Örgütü, Afrin ve Rojava raporunu yayınladı

Uluslararası Af Örgütü yılık raporunda, Türkiye’nin 9 Ekim’de Rojava’nın Serêkaniyê ve Girê Spî kentlerine yönelik saldırılarında 180 sivilin yaşamını yitirdiğine yer verdi.

Uluslararası Af Örgütü, Afrin ve Rojava raporunu yayınladı

Türkiye ve desteklediği cihatçı gruplarının kamu alanları, okullar, ekmek fırınları ve sivil yerleşim yerlerine de hedef gözetmeksizin saldırılar gerçekleştirdiğini kaydetti.

Raporun “Kaçırmalar ve yargısız infaz olayları” başlıklı bölümünde ise Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrîn Xelef’in, Ehrar El Şarkiye mensupları tarafından M-4 otoyolunda katledildiğine yer verdi.

Raporda Türkiye’nin 20 Ocak 2018 tarihinde "Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)" ile birlilte denetimine aldığı Afrin’de de selefi gruplara yetki verilerek, sivillerin evlerine geçmesinin engellediği, sivillere ait evlere el konulduğu ve kimi evlerin askeri üs olarak kullandığı belirtildi.  

Af Örgütü, Birleşmiş Milletler’in (BM) Araştırma Komitesi’nin verilerini de doğrulayarak, Afrin’de sivillerin evlerine dönmek için selefi gruplara yüklü ödemeler yaptığını, sivillerin fidye için kaçırıldığı, evlerini ve mallarını geri isteyen sivillerin Suriye Demokratik Güçleri (QSD) üyeliği gerekçesi ile kaçırıldığına yer verildi.

Kaynak: MA

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2020, 13:04

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER