Ukrayna askerleri Kırım'dan çekiliyor

Ukrayna Kırım'dan çekilme emri verdi...

Ukrayna askerleri Kırım'dan çekiliyor

Rus birliklerinin Kırım'da son 48 saatte düzenledikleri üçüncü benzer saldırıda Feodosia'daki donanma üssünün kontrolünü ele geçirdiklerini bildirilirken geçici Ukrayna Cumhurbaşkanı Oleksandr Turçinov Kırım'daki birliklerin çekilmesi emri verdiğini duyurdu.

Turçinov çekilme kararının askeri personel ve ailelerinin yaşamlarına karşı Rus tehditleri nedeniyle alındığını duyurdu.

Ukrayna Savunma Bakanlığı Sözcüsü Vladislav Selezniyov, BBC'ye yaptığı açıklamada Rus birliklerinin Feodosia'daki üsse zırhlı personel taşıyıcılar ve ses bombalarıyla iki farklı yönden saldırdığını söyledi.

Rusya Ukrayna'nın Kırım'daki askeri üslerinin birçoğunu ele geçirdi.

Sanayileşmiş uluslardan oluşan G7 ülkeleri bugün Hollanda'nın Lahey kentindeki zirvede ortak bir tutum belirlemeye çalışacak. G7 liderleri uzun süre önceden planlanan nükleer güvenliğe yönelik küresel tehditler zirvesi sırasında görüşmeler yapacak.

Rusya lideri Vladimir Putin zirveye katılmıyor. Rusya'yı zirvede Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov temsil edecek.

'SUBAYLARIN ELLERİ BAĞLANDI'

Ukrayna Savunma Bakanlığı Sözcüsü Selezniyov Rus birliklerinin Feodosia üssünde Ukraynalı subayları toplayıp, ellerini bağladıklarını söyledi.

Reuters Haber Ajansı'na bilgi veren üsteki bir Ukraynalı asker de, saldırıyı doğruladı ve olay sırasında ateş açıldığını belirtti.Kırım'daki BBC Muhabiri Mark Lowen Feodosia'nın Kiev'in denetimi altında kalan bir kaç üsten biri olduğunu ve bir süredir Rus güçlerinin bir süredir üssü kuşattığını söylüyor. Rus güçleri geçen Cuma günü de diğer iki askeri üssü ele geçirmişti.

Rus savunma yetkilileri Kırım'daki 189 Ukrayna askeri birliği ve tesisinde artık Rus bayrağının dalgalandığını açıkladı.

Kiev'deki BBC Muhabiri David Stern, Ukrayna'da kaygının arttığını ve Batı'nın tepkisi ve Rusya'nın bir sonraki hamlesinin ne olacağının sorulduğunu söylüyor.

NATO'nun Avrupa Komutanı dün Ukrayna'nın doğu sınırlarındaki Rus güçlerinin Moldova'ya dek operasyon yapma kabiliyetine sahip olduğu uyarısında bulundou.

Rusya 16 Mart'ta yapılan referandumdan sonra Kırım'ı ilhak etmişti.

ABD ve Avrupa Kırım'ın ilhakında rol oynamakla suçlanan Rus yetkililere karşı ambargolar koydu. (BBC Türkçe)
Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2014, 16:09

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER