“Türkiye’ye geri gönderilmektense burada ölmeyi tercih ederim”

Times gazetesi, Türkiye ile AB arasında imzalanan göçmen anlaşmasının yürürlüğe girmesinin ardından Yunan adalarına çıkan sığınmacılarla konuştu

“Türkiye’ye geri gönderilmektense burada ölmeyi tercih ederim”
İngiltere'de yayınlanan Times gazetesinin haberinde, Türkiye ile AB arasında imzalanan göçmen anlaşmasının yürürlüğe girmesinden saatler sonra beş çocuğuyla birlikte Midilli Adası'na çıkan Afgan annenin Avrupa'ya ulaşmaktan ötürü çok mutlu olduğu aktarılıyor. Fakat Meria Azemi adlı Afgan kadına, yeni anlaşma gereği Türkiye'ye geri gönderileceği söylenince "Hayır! Hayır! Hayır! Lütfen olmaz! Türkiye olmaz. Geri gönderilmektense burada ölmeyi tercih ederim" dediği belirtiliyor.

BBC Türkçe'nin haberine göre eşini kaybeden Azemi, 7 çocuğu arasından iki kızını başlık parası karşılığı iki ay önce evlendirerek Afganistan'dan Avrupa'ya gelmek için gerekli parayı toplamış. Elindeki yaklaşık 3 bin 600 dolarla 5 çocuğunu alıp yola çıkan Azemi, önce İran'a, oradan Türkiye'ye ve son olarak da Midilli Adası'na gelmiş.

Azemi, Türkiye'de yaşadıklarını Times gazetesine şöyle anlatıyor: "Bizi iki hafta boyunca açıkta bıraktılar. Sokaklarda kaldık. Yiyeceğimiz de yoktu. Barınak yoktu, bizi koruyan kimse yoktu. Polis ve asker az kalsın bizi öldürüyordu."

Azemi, kendi bacağındaki ve bir kızının ellerindeki morlukları göstererek "Elimde kalan tek şey bu. Kim demiş Türkiye güvenli bir ülke diye!" sözleriyle tepkisini dile getiriyor.


Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2016, 18:59
YORUM EKLE