"Türkiye’deki duruma daha ne kadar seyirci kalacağız"

Bartsch, Türkiye’de Gezi hareketi ile başlayan ve son olarak HDP’li milletvekillerinin tutuklanması ile devam eden süreci değerlendirdi

"Türkiye’deki duruma daha ne kadar seyirci kalacağız"

Alman Federal Meclisi’nde düzenlenen oturumda Türkiye’deki son gelişmeler ele alındı.

Alman vekiller Türkiye’deki gelişmelerden kaygı duyduklarını dile getirerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirdi.

Alman Federal Meclisi’nin Türkiye oturumunda konuşan milletvekilleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP hükümetinin izlediği siyaseti eleştirdi, ancak Türk halkıyla dayanışma ve diyaloğa devam mesajları verdi.

SOL PARTİ: MÜZAKARELER DURDURULSUN

Alman Meclisi Sol Parti Grup Başkanı Dietmar Bartsch, konuşmasında Türkiye’yi eleştirmekle birlikte Türkiye’ye yönelik tutumu nedeniyle Alman hükümetine yüklendi.

Bartsch, Türkiye’de Gezi hareketi ile başlayan ve son olarak HDP’li milletvekillerinin tutuklanması ile devam eden süreci hatırlattı.

Alman hükümetinin bu gelişmelere rağmen Türkiye’ye yönelik politikasını değiştirmemesini eleştiren Bartsch, hükümeti Türkiye’ye karşı “taviz politikası” izlemekle suçladı.

Bartsch, Türkiye’deki gelişmeler karşısında artık eleştirel sözlerin yeterli olmadığını belirterek, “somut bir eylemin gerektiğini” vurguladı.

Bartsch, HDP’li milletvekillerinin tutuklanmasının ardından CHP’li vekiller hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın suç duyurusunda bulunduğunu hatırlatarak "Bu duruma daha ne kadar seyirci kalacağız” şeklinde konuştu.

Türkiye ile AB arasındaki mülteci anlaşmasının fesh edilmesini isteyen Bartsch, Türkiye ile AB arasındaki tam üyelik müzakerelerinin de durdurulmasını istedi.

Alman Meclisi Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) Grup Başkan Vekili Franz-Josef Jung, “Türkiye’deki son gelişmelerin demokrasi, hukuk devleti ve ifade ile basın özgürlüğü açısından son derece kaygı verici” olduğunu söyledi. HDP’li milletvekillerinin tutuklanmasını kınayan Jung, Türkiye’deki son gelişmeler düşünüldüğünde “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın izlediği politikanın Musatafa Kemal’in siyaseti ile hiçbir bağlantısının kalmadığını” söyledi.

ROTH: ERDOĞAN DİKTATÖRLEŞİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı sert sözlerle eleştiren muhalefet partilerinden milletvekilleri, aynı zamanda Türkiye’ye yönelik siyaseti nedeniyle Alman hükümetini de eleştirdi.

Yeşiller partisi adına konuşan Alman Meclis Başkan Yardımcısı Claudia Roth Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye’de toplumu kutuplaştırdığını, gerilime yol açtığını ve korku yaydığını” savundu.

“Erdoğan’ı Türkiye’yi adım adım diktatörlüğe götürmekle” suçlayan Roth, Erdoğan’ın Türkiye’yi Avrupa Konseyi ve AB perspektifinden uzaklaştırdığını söyledi.

“Bu durumda bizim için fark etmez diyemeyiz” şeklinde konuşan Roth, tüm olumsuz gelişmelere rağmen Türkiye ile AB arasındaki müzakerelere devam edilmesi gerektiğini söyledi.

Roth, “Türkiye’deki sivil toplum ve muhalefetin bize her zaman olduğundan daha fazla ihtiyacı var” dedi. Roth, bu nedenle de, Türkiye’deki sivil toplumu güçlendirecek önlemlere desteklerinin tam olduğunu vurguladı.

(Kaynak: Deutsche Welle)

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2016, 08:58

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER