'Türkiye'de eğitilen Hamas militanları gözaltında'

İsrail tarafın yapılan açıklamada 30'dan fazla kişinin Türkiye ve Ürdün'de eğitildiği iddia edildi.....

'Türkiye'de eğitilen Hamas militanları gözaltında'

İsrail, Kudüs'te saldırılar düzenlemeyi planlayan bir Hamas 'şebekesini' çökerttiğini açıkladı. Gözaltına alınan 30'dan fazla Hamas üyesinin Türkiye ve Ürdün'de eğitildikleri iddia edildi.

Ülkenin İç İstihbarat Servisi Şin Bet'ten yapılan açıklamaya göre, hedef alınacak yerler arasında kentin en büyük stadyumu Teddy ve bazı tramvay istasyonları da vardı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre operasyonda bazı silah ve patlayıcılara el konduğunu duyuran Şin Bet ayrıca Hamas üyesi grubun bazı İsraillileri kaçırmayı planladıklarını da öne sürdü.

İsrail'in Jerusalem Post gazetesi, operasyonlara katılacak kişilerin Müslüman Kardeşler ve Hamas'ı destekleyen öğrencilerden seçildiğini yazdı.
Gazetenin iddiasına göre, bu kişilerin askeri eğitimlerini denetleyenler ve onlara talimat verenler Hamas'ın Türkiye'deki üst düzey üyeleriydi.
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise operasyon nedeniyle Şin Bet'i kutladı. Binyamin Netanyahu saldırıların önlenmemesi halinde büyük can kaybına yola açabileceğini söyledi.

Netanyahu, "Sadece bir operasyonu kamuoyuna duyurduk. Gizli çok sayıda operasyon daha var" dedi. Hamas, Türkiye ve Ürdün'den ise şu ana kadar konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2014, 14:36

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER