Türkiye, sınırında IŞİD’e duvar örüyor

Elbeyli ilçesinde IŞİD'in 2 askeri öldürüp 1 askeri kaçırdığı sınır hattı, modüler beton duvarlarla kapatılıyor

Türkiye, sınırında IŞİD’e duvar örüyor

Gziantep’in Karkamış ile Kilis’in Elbeyli ilçesi karşısındaki IŞİD denetimindeki Suriye’nin Carablus ile Azez ilçeleri arasındaki yaklaşık 100 kilometrelik sınır hattında güvenlik önlemlerinin arttırıldığı öğrenildi.

Daha önce önlem olarak hendeklerin kazıldığı, kule ve kulübelerin güçlendirildiği, aydınlatma direklerinin yerleştirildiği, takviye zırhlı araç ve birliklerin konuşlandırıldığı sınır hattına, bu kez modüler beton bloklar yerleştiriliyor.

"Sınır Fiziki Güvenlik Sistemi" projesi kapsamında bir süre önce başlanan çalışmalar ile kritik olarak öncelik verilen bölgelere duvarların yerleştirilmesine başlandı.

Kamuoyunda Mare Hattı olarak da bilinen bölgede ilk modüler beton bloklar ise geçen Temmuz ayında Astsubay Mehmet Yalçın Nane’nin öldürüldüğü Kilis’in Elbeyli ilçesinin Aşağı Beylerbeyi Köyü’ne yerleştirildi.

Buradan başlatılan duvar yerleştirme işleminin geçen Eylül ayında yine IŞİD militanlarının 1 Eylül ayında er Yusuf Beylem’i öldürdüğü Ekinci Köyü’ne kadar devam edecek.

82 KİLOMETRE SINIR DUVARLA KAPATILACAK

Doğan Haber Ajansı’nın iddiasına göre birçok noktada zemin düzenleme çalışmalarının sürdüğü Suriye sınırının 82 kilometresi duvarlarla kapatılacak. Kilis’te yerleştirilmesine başlanan duvarların IŞİD’in denetimindeki bölgenin 40 kilometresini, Gaziantep’te ise IŞİD kontrolündeki Carablus’a komşu Karkamış ile Oğuzeli ilçeleri arasındaki 42 kilometrelik hattı kapatacak olan duvarın önümüzdeki mayıs ayında tamamlanacağı ifade edildi.

GÜVENLİK EN ÜST DÜZEYDE

Öte yandan daha önce IŞİD militanlarının duvar yapımının bulunduğu alanlara saldırma ihtimaline karşı sınır hattında güvenlik önlemleri de artırıldı. Sınırda sürekli olarak zırhlı araçlarla devriye görevi yapılırken, sınıra yakın noktalarda da oluşturulan uygulama noktalarında şüpheli görülen araçlar durdurularak aranıyor, içinde bulunanların kimlikleri kontrol ediliyor. Hudut karakollarında ise dürbün, termal kamera ve zeplinler ise sınır hattı ve Suriye tarafındaki gelişmeler anlık olarak takip ediliyor. 
Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2015, 19:22
YORUM EKLE