"Türkiye'nin İdlib'deki varlığını işgal olarak görüyoruz"

Suriye'den yeni açıklamalar geldi

"Türkiye'nin İdlib'deki varlığını işgal olarak görüyoruz"

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin İdlib’deki askeri varlığını saldırganlık ve işgal olarak gördüklerini belirtti.

Türkiye'nin İdlib'e asker göndermesiyle ilgili Suriye'den yeni açıklamalar geldi. Suriye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin İdlib’deki askeri varlığını işgal olarak gördüklerini belirtti.

Caferi, “Önemli olan, bizim Türkiye’nin İdlib’deki silahlı ve askeri varlığını görmemiz. Bu saldırganlık, bu işgal” dedi.

'RUSYA VE İRAN, YÜKÜMLÜLÜKLERE UYULMASINI TEYİT ETTİ'

Türkiye’nin garantör ülkeler arasındaki anlaşmaya uymadığını savunan Caferi, bu konuyu Rusya ve İran’la Astana’daki görüşmelerde gündeme getirdiklerini belirterek, “Rusya ve İran, tüm garantör ülkelerin yükümlülüklerine uyması gerektiğini teyit ettiler” ifadelerini kullandı.

ABD askeri birliklerinin varlığını da işgal olarak gördüklerini dile getiren Caferi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Suriye Dışişleri Bakanlığı’nın resmi notasını New York’a ulaştırdık. ABD’nin karadaki varlığı ve sözde uluslararası koalisyonun düşmanca eylemlerini de bağımsızlığımıza karşı saldırganlık olarak görüyoruz."

KAYNAK: Sputnik 

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2017, 17:05
YORUM EKLE