'Türkiye, düşüncesini açıklayan insanları cezalandırıyor'

Beyaz Saray'dan da Taksim açıklaması geldi...

'Türkiye, düşüncesini açıklayan insanları cezalandırıyor'

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada Gezi direnişine karşı polis saldırısına vurgu yapılarak ifade özgürlüğü haklarını bireyleri cezalandırma yönündeki girişimlerden rahatsız olduğu ifade edildi.

Açıklamada şiddet ortamını kışkırtmaya yönelik çabalardan da rahatsızlık duyulduğu belirtildi.

CNNTürk’ün haberine göre, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Caitlin Hayden, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'deki olayları kaygıyla izlemeye devam ettiklerini ve barışçıl protesto hakları da dahil olmak üzere ifade ve toplanma özgürlüğünden yana olmayı sürdürdüklerini kaydetti.
Hayden açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İfade özgürlüğü haklarını kullanan bireyleri cezalandırma yönündeki herhangi bir girişimden ve herhangi bir tarafın şiddeti provoke etmeye yönelik çabalarından kaygılıyız. Bugünkü olayların, durumun diyalog yoluyla çözüme kavuşturulması ihtiyacını pekiştirdiğine inanıyoruz.

“Daha önce de söylediğimiz gibi Türkiye'nin uzun süreli istikrarı, güvenliği ve refahını en iyi garanti altına almanın yolunun, ifade, toplanma ve dernek kurma gibi temel özgürlükleri ve özgür ve bağımsız bir medyayı onaylamaktan geçtiğine inanıyoruz. Türkiye'nin ABD’nin yakın dostu ve müttefikidir. Türkiyeli yetkililerin bu temel özgürlükleri onaylayacağını umuyoruz."

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney de haftasonu yaptığı değerlendirmede olayları yakından ve endişeyle izlemeye devam ettiklerini belirterek ABD’nin barışçıl protesto hakkı dahil ifade ve toplanma özgürlüklerine tam destek verdiğini vurgulamış ve şöyle devam etmişti:

“Protestocuların büyük çoğunluğunun, haklarını kullanan barışçıl, yasalara uyan sıradan vatandaşlar olduğuna inanıyoruz.
“Polisin aşırı güç kullanımı, yüksek yaralı sayısı ve maddi hasara dair haberlerden ciddi endişe duymaya devam ediyoruz ve bu olayların soruşturulmasına yönelik çağrıları memnuniyetle karşılıyoruz. Ayrıca tüm tarafları, şiddeti provoke etmekten kaçınmaya çağırıyoruz.”  (bianet)
Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2013, 12:14
YORUM EKLE