'Türkiye AB üyeliğini unutabilir'

Batılı bazı diplomatlar Kıbrıslı Rumlar ile Türkiye arasında yaşanacak olası bir sıcak temasın, Türkiye'nin AB üyeliği umutları için bir felaket olacağını söyledi…

'Türkiye AB üyeliğini unutabilir'

AB'nin idari işlerinden sorumlu kolu  Avrupa Komisyonu, pazartesi günü her iki tarafa da itidal çağrısında bulundu. Türkiye'nin bölgede gaz aramak amacıyla karşı sondaj faaliyetlerinde bulunacağına dair planlarına dikkat çeken bir AB yetkilisi, "Tırmanmakta olan bir durum var" dedi.

Yetkili, gerginliğin önümüzdeki haftalarda Kıbrıs'ta kalıcı bir çözüm için yapılacak müzakereleri zora soktuğunu da sözlerine ekledi.

Çok sayıda Batılı diplomat hukuki açıdan Ankara'nın durumunun zayıf olduğunu söylüyor.

ABD ise, Türkiye'nin arzu ettiği gibi Rumların planlarına karşı çıkmak bir yana, doğu Akdeniz'in bir enerji kaynağına dönüşütürülmesine yönelik girişimleri desteklediğini duyurdu.

Washington ve diğer müttefikler savaş gemilerini göndermemesi için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ikna etme girişimlerinde bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığından bir yetkili geçtiğimiz hafta, "Biz her iki tarafa da özel yollardan ve de açıktan durumu daha da gerginleştirecek kışkırtıcı hareketler görmek istemediğimize dair sinyaller gönderiyoruz" dedi. (Cnn Türk)

YORUM EKLE