Türkiye-AB anlaşmasını bozacak 6 ülke

Türkiye ile AB arasında sığınmacılar üzerine süren pazarlıkta Türkiye'nin vize serbestiyeti istemesini bozacak 6 Avrupa Birliği üyesi ülke var

Türkiye-AB anlaşmasını bozacak 6 ülke

Avrupa ülkelerinin ne pahasına olursa olsun sığınmacı akışını durdurma çabalarına rağmen bazı AB üyeleri Türkiye’yle anlaşmayı desteklemeye hazır değil.

ABD merkezli Politico dergisi, AB-Türkiye arasında imzalanması planlanan sığınmacı anlaşmasına karşı çıkabilecek 6 ülkenin listesini ve bu ülkelerin anlaşmaya karşı çıkma ihtimallerinin altında yatan nedenleri yazdı.

AVUSTURYA

“Viyana, anlaşmaya şüpheyle bakıyor ama katiyen karşı değil” diyen Politico, Avusturya’nın vize serbestisiyle birlikte, Türkiye’deki insan hakları ihlalleri yüzünden Türk göçmenlerinin sayısının artmasından korktuğunu belirtti.

BULGARİSTAN

Türkiye’nin sadece Ege’yi sığınmacılara kapatmasından çekinen Bulgaristan’ın, bu durumda sığınmacıların Karadeniz üzerinden kendi ülkesine geçmesinden çekindiği ifade edildi.

KIBRIS

Politico, “Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’ı işgal etmesi ve halen Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımaması, Lefkoşa’nın Türkiye’ye vize serbestisinde taviz vereceği konusunda şüpheler uyandırıyor” dedi.

FRANSA

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın ‘Türkiye’de insan haklarına uyulmadığı sürece Türk vatandaşlar için vize serbestisinin mümkün olmadığı’ yönündeki açıklaması hatırlatıldı.

MACARİSTAN

Politico, “Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği’nin belirlediği sığınmacı dağıtım sisteminden rahatsız. Orban, Türkiye’yle anlaşmanın temel sorunları çözmeyeceğini, bu yüzden anlaşmanın gereksiz olduğunu savunuyor” ifadelerine verdi.

İSPANYA

“AKP iktidarının ülke içindeki politikaları, insan haklarını ve ifade özgürlüklerini sürekli ihlal etmesi, İspanya yönetimi açısından Türkiye’nin tekliflerinin Batı dünyasının değerleriyle uyumluluğuna gölge düşürüyor” dendi.

(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2016, 23:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER