Tunus'ta Selefilere 'terör' suçlaması

Hükümet ilk kez Selefileri terörizmle ilişkilendirdi…

Tunus'ta Selefilere 'terör' suçlaması

Hafta sonu Tunus’ta Selefiler ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar sonrası gözler ülkeye çevrildi. Hükümet ilk kez Selefileri terörizmle ilişkilendirdi.

Tunus'ta pazar günü radikal İslamcı Ensar eş-Şeria adlı örgütle güvenlik güçleri arasında meydana gelen çatışmalar sonrası, Tunus hükümeti ilk kez örgütün de yakın olduğu Selefileri terörist faaliyetlerde bulunmakla suçladı.

Başbakan Ali el Urayyid, devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, grubun terörizme bulaştığını söyledi. Urayyid, “Ensar eş-Şeria, devlete meydan okuyan ve provokasyon çıkaran yasadışı bir örgüttür“ dedi.

Selefi hareketinin üyeleri, pazar günü ülkenin pek çok yerinde güvenlik güçleriyle çatışmaya girdi. Tunus İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre, olaylarda bir kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi de yaralandı.


20 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Radikal İslamcı eylemciler, başkent Tunus'ta bir caddede yolu kapattı ve polise taş ve molotof kokteyli attı. Polis ve ordu birlikleri ise göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullanarak eylemcileri dağıtmaya çalıştı. Eylemlere 700 kadar kişinin katıldığı en az 20 kişinin de gözaltına alındığı belirtiliyor.

Olayların nedeni, hükümetin El Kaide'ye de yakınlık gösterilen Ensar eş-Şeria'nın düzenlemek istediği kongreye izin vermemesi oldu. İçişleri Bakanlığı, Kayravan kentinde düzenlenmesi planlanan kongreye güvenlik gerekçesiyle izin vermemişti. Ensar eş-Şeria, ABD Büyükelçiliği ve 'Batılı' olarak görülen televizyon kanalları ve sanat sergilerine düzenlenen saldırılardan sorumlu tutuluyor.

Ayrıca Tunus’tan çok sayıda militan cihad adı altında savaşmak üzere Suriye’de bulunuyor.

© Deutsche Welle Türkçe

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2013, 11:10

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER