Trump’tan yeni açıklama: Türk ekonomisini yıkıp yok edeceğim

Trump’tan yeni açıklama: Türk ekonomisini yıkıp yok edeceğim

ABD Başkanı Donald Trump’tan Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yapacağı askeri operasyonla ilgili yeni ve sert bir açıklama geldi. Trump Twitter’dan paylaştığı mesajda “Türkiye benim emsalsiz mantığıma göre sınırı aştığını düşündüğüm bir şey yaparsa, Türkiye’nin ekonomisini yerle bir ederim” tehdidinde bulundu.

Başkan Trump Twitter’dan peş peşe paylaştığı iki mesajda çok sert ifadeler kullandı. “Daha önce de güçlü bir şekilde ifade ettiğim gibi, Türkiye benim harika ve emsalsiz mantığım çerçevesinde sınırı aştığını düşündüğüm bir şey yaparsa, Türkiye’nin ekonomisini tamamen yerle bir ederim. (Daha önce yaptım!) diye yazdı.

ABD Başkanı Trump Washington ve Ankara arasında daha önce Türkiye'de tutuklu bulunan rahip Andrew Brunson üzerinden yaşanan kriz sırasında da Twitter'dan benzer bir mesaj paylaşmıştı. Geçtiğimiz yıl yaz aylarında dolar karşısında bir süredir değer kaybeden Türk Lirası Trump'ın bu mesajlarının ardından daha da büyük bir düşüş yaşamıştı.

Trump mesajının devamında Suriye’nin kuzeydoğusundaki kamplarda tutulan IŞİD savaşçıları ve ailelerine atıfta bulunarak “Türkiye Avrupa ülkeleri ve diğerleriyle yakalanan IŞİD savaşçıları ve ailelerine dikkat etmeli. ABD IŞİD Hilafeti’nin Yüzde 100 yenilgiye uğratılması dahil olmak üzere beklenenden çok daha fazlasını yaptı. Artık bazıları büyük zenginliğe sahip olan bölge ülkelerinin kendi topraklarını koruma zamanı” ifadelerini kullandı.

Başkan Trump’ın bu sert mesajları öncesinde Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna operasyonu konusunda ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan ve ABD Kongresi’nden açıklamalar gelmişti.

Voice of America’ya konuşan bir Pentagon yetkilisi “"ABD Suriye'nin kuzeyinde Türkiye'nin askeri operasyonunu onaylamıyor. Bakan etkilenen müttefiklerimizle bugün irtibata geçecek. IŞİD'le mücadelede hala yapılması gerekenler var" şeklinde konuştu.

"OPERASYONUN ÇOK KÖTÜ BİR FİKİR OLDUĞU GÖRÜŞÜNDEYİZ"

ABD Dışişleri Bakanlığı'dan üst düzey bir yetkili de Reuters haber ajansına konuştu. "Türklere bu operasyona destek vermediğimizi net bir şekilde söyledik. Bu operasyonun çok kötü bir fikir olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Yetkiliye göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkan Trump'la yaptığı telefon görüşmesinde Ankara'nın operasyonu konusunda ABD desteğini istedi ancak Trump reddetti. ABD'li yetkili "Erdoğan son tahlilde Başkan'ın bir tür askeri destek vereceğini düşündü" dedi.

"AZ SAYIDA ASKER ÇEKİLDİ"

ABD'li yetkili Türkiye sınırında konuşlu az sayıda askerin ABD askerlerinin hayatını tehlikeye atmamak için çekildiğini, bunun ötesinde ABD'nin Suriye'nin kuzeydoğusundaki askeri varlığında bir değişiklik olmadığını, oradaki askeri pozisyonlarını gözden geçirdiklerini, Washington'un bölgede hava sahasını kontrol etmeye devam edeceğini belirtti.

ABD'li yetkili Suriyeli mültecilerin Suriye'nin kuzeydoğusuna yerleştirme planı için de "Bu muhtemelen bugüne kadar duyduğum en çılgın fikir" dedi.

SENATÖR GRAHAM'DEN TÜRKİYE'YE SERT TEPKİ

Savunma ve güvenlik konularındaki açıklamalarıyla öne çıkan, Suriye konusunda ABD’nin bölgeden çekilmemesi gerektiğini savunan ve Trump’a da yakın olduğu bilinen Cumhuriyetçi Senatör Linsey Graham’den ABD’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda kısmen çekilme kararına tepki geldi.

Geçtiğmiz aylarda Türkiye'de de bir dizi konuda temaslarda bulunan Senatör Graham sosyal medyadan paylaştığı mesajlarda ve Fox News’da katıldığı yayında “Kürtleri terk ederek en tehlikeli mesajı- Amerika’nın güvenilmez bir müttefik olduğu mesajını verdik. Türkiye’nin Suriye’yi işgal etmesi halinde iki partinin desteklediği yaptırımları sunacağız ve Kürt güçlere saldırmaları halinde NATO üyeliğinin askıya alınması çağrısında bulunacağız” mesajını verdi.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2019, 20:28

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER