Trump’ın ‘vize kısıtlaması’ geçici olarak askıya alındı

Trump, imzaladığı kararnameyle Suriyelilerin ülkeye girişini yasaklamıştı

Trump’ın ‘vize kısıtlaması’ geçici olarak askıya alındı

ABD Başkanı Donald Trump’ın yedi ülkenin vatandaşlarına vize kısıtlaması getirmesinin ardından New York federal mahkemesi, kararnameyi geçici olarak askıya aldı.

Yargıç Ann Donnelly, sınırdışı kararının "onarılmaz bir zarara" neden olabileceği gerekçesiyle ABD'ye girişlerine sınırlama getirilen ülkelerin vatandaşlarının geçici olarak ABD'de kalması yönünde karar verdi.

Trump, imzaladığı kararnameyle Suriyelilerin ülkeye girişini yasaklamış, İran, Irak, Yemen, Libya, Somali ve Sudan vatandaşlarına üç ay boyunca sürecek vize kısıtlaması getirmişti.

ABD'nin tamamında geçerli olan karar kararname nedeniyle ABD havalimanlarında gözaltına alınan ve aktarmalı uçuşlar için transit bölgeyi terk etmesine izin verilmeyen tüm yolcuları kapsıyor.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı'nın verilerine göre, kararnamenin yürürlüğe girdiği ilk 23 saat içinde ABD havalimanlarına iniş yapan yolcuların sayısı 109. Mahkemenin kararı tüm bu yolcular için geçerli olacak.

İç Güvenlik Bakanlığı mahkeme kararının Beyaz Saray'ın Müslüman ülke vatandaşlarına getirdiği seyahat yasağını bütünüyle etkilemediğini duyurdu.

Açıklamada hükmün sadece geri dönüşlerinde yeni güvenlik sürecinden etkilenen küçük bir yolcu grubuna yönelik olduğu ifade edildi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın imzaladığı "ulusu yabancı teröristlerin ülkeye girişinden koruma” başlığını taşıyan kararname, yedi Müslüman ülkenin (Irak, İran, Libya, Somali, Sudan, Suriye,Yemen) vatandaşlarına üç ay boyunca vize verilmemesini öngörüyor.

(Kaynak: DW)

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2017, 23:05

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER