Trump, yeni göçmen kararnamesini imzaladı

ABD Başkanı Donald Trump, göçmenlerin ülkeye girişini düzenleyen yeni kararnameyi imzaladı

Trump, yeni göçmen kararnamesini imzaladı

ABD Başkanı Donald Trump'ın bazı ülkelerin vatandaşlarına seyahat yasağı öngören yeni bir kararname yayınladı.

Irak, vize yasağı uygulanacak ülkeler arasından çıkarıldı.

Geçtiğimiz haftalarda ABD Başkanı Donald Trump, 7 ülkeye seyahat yasağı öngören bir başkanlık kararnamesi yayınlamış, ABD mahkemesi yasağı iptal etmişti. Ancak mahkeme kararına rağmen Donald Trump, bazı ülkelerin vatandaşlarının ABD'ye girişini engelleyen kararnamesini yeniledi.

90 GÜN YASAK

Beyaz Saray yönetiminin yaptığı açıklamada, kararnamenin yine 90 günlük bir yasağı içerdiği ve İran, Libya, Suriye, Yemen, Somali ve Sudan vatandaşlarını kapsayacağı belirtildi.

YEŞİL KARTI ETKİLEMİYOR

Yeni kararname, söz konusu ülkenin vatandaşı olmasına karşın ABD'de yaşama ve çalışma izni veren 'yeşil kart' sahibi olanları etkilemeyecek.

Donald Trump'ın imzaladığı yeni kararnamenin bir öncekinden en önemli farkı ise Irak vatandaşlarını listeden çıkartması oldu.

Donald Trump'ın Irak vatandaşlarını kararnameden çıkarmasının en önemli gerekçesi olarak, Irak'ın terörle mücadele üstlendiği kilit rol nedeniyle Pentagon'un ısrarı gösteriliyor.

Reuters'ın haberinin ardından konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan Irak Dışişleri Bakanlığı, karardan dolayı 'derin bir rahatlama' duyduklarını belirtti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Karar doğru yönde atılmış önemli bir adımdır. Bağdat ve Washington arasında bir çok alanda devam eden stratejik ortaklığı pekiştirecektir." ifadeleri yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2017, 13:27

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER