Trump'tan Kızılderilileri onurlandırma töreninde 'ırkçı' gaf

Trump'ın sözleri tepki çekti

Trump'tan Kızılderilileri onurlandırma töreninde 'ırkçı' gaf

ABD Başkanı Donald Trump'ın 2. Dünya Savaşı'nda 'şifre çözücü' olarak görev yapan Navajo yerlisi gazileri onurlandırma töreninde siyasi bir muhalifi için 'Pocahontas' sözlerini kullanması ülkedeki Kızılderili derneklerinin tepkisini çekti.

ABD Başkanı Donald Trump, 2. Dünya Savaşı'nda Amerikan güçleri safında 'şifre çözücü' olarak hizmet eden Navajo (Navaho) yerlisi gazileri onurlandırmak için Beyaz Saray'da yapılan törende 'ırkçı' olamkal suçlanan bir gaf yaptı.

'ONA POCAHONTAS DİYORLAR'

Trump gazilerle konuşurken siyasi muhaliflerinden Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren'dan bahsederken 'Pocahontas' kelimesini kullandı.

ABD Başkanı "Siz bizden çok uzun zaman önce buradaydınız. Aslında bizim de Kongre'de kendisi hakkında çok uzun süredir orada olduğu söylenen bir temsilcimiz var. Ona Pocahontas" diyorlar.

Trump 'gafını' yaptıktan sonra sözlerini "Ama biliyor musunuz? Sizi seviyorum. Çünkü siz özelsiniz. Siz özel insanlarsınız, harikasınız" şeklinde sürdürdü.

Navajo kabilesinden yerliler ABD Donanması için 2. Dünya Savaşı'nda 'şifre çözücü' olarak görev yapmıştı.

DUVARDAKİ ANDREW JACKSON PORTRESİ TEPKİ ÇEKTİ

Beyaz Saray'daki görüşmenin gerçekleştiği bölümde duvarda Kızılderililerin topraklarına el koyarak, onları zorla ata topraklarından eden eski ABD Başkanı Andrew Jackson'ın portresinin bulunması da dikkat çekti.

Bazı Twitter kullancıları hem Başkan'ın sözlerinin hem de arkadaki Jackson portresi önünde bu törenin yapılmasını 'utanç verici' olarak değerlendirdi.

​'ABD BAŞKANI'NIN IRKÇI HAKARET KULLANMADAN BİR TÖREN YAPAMAMASI ÇOK TALİHSİZ BİR DURUM'

Warren ise Trump'a hızlı bir yanıt verdi. 

MSNBC'ye konuşan Demokrat Senatör " ABD Başkanı'nın ırkçı hakaretleri kullanmadan bu kahramanları onurlandırmak için bir tören yapamaması gerçekten çok talihsiz bir durum.Trump beni susturabileceğini düşünerek bunu sürekli ama sürekli yapıyor. Bu şu ana kadar işe yaramadı, bundan sonra da yaramayacak" dedi.

Şu anda Warren ile Trump arasında ABD Başkanı'nın Yönetim ve Bütçe İdaresi Başkanı Mick Mulvaney'i 'Tüketicinin Finansal Haklarının Koruması Bürosu'n  'Vekil Direktör' olarak atamsı nedeniyle anşlaşmazlık bulunuyor.

Trump, Warren'a 'Pocahontas' demeye ise 2016'daki Başkanlık kampanyası sırasında başlamıştı. NBC'nin aktardığına göre Trump destekçileri de bu sırada Trump'a 'Kızılderili savaş çığlığı' atarak destek vermişti. 

Başkan olduktan sonra da Warren'a bu şekilde hitap etmeyi sürdüren Trump son olarak nisanda 'Ulusal Silah Derneği'ndeki (NRA) konuşmasında ve Twitter mesajlarında Demokrat Senatöre yönelik bu ifadeyi kullanmıştı.

'TÜM AMERİKAN YERLİLERİ'NE HAKARET'

Kolonyal Dönem Kabileleri Birliği'nin Genel Sekreteri John Norwood da Trump'ın Warren'a taktığı lakabı 'ırkçılık' olarak niteledi.

Norwood "Tarihi bir Amerikan Yerlisi figürünü aşağılayıcı hakaret olarak kullanmak tüm Amerikan Yerlileri'ne bir hakaret" dedi.

Amerikan Yerlileri Ulusal Kongresi de Trump'ın sözlerini eleştirerek "Başkan'ın Pocahontas ismini bir siyasi muhalifine hakaret amaçlı kullanmasından ve bunun Beyaz Sray'daki törenin gerçek amacını gölgelemesinden  üzüntü duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

​POCAHONTAS KİMDİR?

ABD tarihinde yaşanmış bir olay olan Pocahontas'ın hikayesi oldukça trajik. Bir Kızılderili şefinin kızı olan Pocahontas İngilizler ve Kızılderililer arasında savaşlarda 1613 yılında esir alınmış ve tutsaklığı sırasında Hıristiyanlığa geçmişti. Daha sonra İngiltere'de bir tütün plantasyonu sahibi ile evlenen Pocahontas  bir çocuk sahibi olsa da çok genç yaşta hayatını kaybetmişti.

 Kaynak: Sputnik


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER