Trump: Suriye'den çekilsek bile Kürtleri korumak istiyoruz

Trump, Beyaz Saray’daki kabine toplantısı sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı

Trump: Suriye'den çekilsek bile Kürtleri korumak istiyoruz

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'den çekilme kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Trump, "Onların ellerindeki azıcık petrolü İran'a satmaları hoşuma gitmedi. Onlardan İran'a satış yapmamalarını istedik. Yine de Kürtleri korumak istiyoruz ama sonsuza kadar Suriye'de kalmak istemiyorum. Orası kum ve ölümdür. Çekilme konusunda yavaş veya hızlı diye bir şey demedim. Bazıları 4 ay dediğimi söylüyor bunu da söylemedim" dedi.

Amerikan New York Times gazetesinin, kendisinin, ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) 4 ay içinde Suriye'den çekilme talimatı vereceği iddiasına yanıt veren Trump, "Çekilme konusunda yavaş veya hızlı diye bir şey demedim. Bazıları 4 ay dediğimi söylüyor, bunu da söylemedim. Suriye'den belli bir süre zarfında çekileceğiz." dedi.

Kabine toplantısında konuşan Trump, ABD'nin YPG'ye verdiği destek konusunda da şöyle konuştu:

"Türkiye onları sevmiyor, başkaları onları seviyor. Onların, ellerindeki azıcık petrolü İran'a satmaları hoşuma gitmedi. Onlardan İran'a satış yapmamalarını istedik. Ortaklarımız Kürtler, İran'a petrol satıyor. Bundan memnun değiliz. Bundan hiç mutlu değilim. Aynı zamanda biz onlarla iken çok iyi savaşıyorlar. Biliyorsunuz onlara 30 F-18 gönderdiğimizde, göndermediğimiz zamandan daha iyi savaştılar ve ne olduğunu gördük. Yine de Kürtleri korumak istiyoruz ama sonsuza kadar Suriye'de kalmak istemiyorum. Orası kum ve ölümdür."

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2019, 23:40

Demokrat Haber’e destek olur musunuz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER