Trump adaylık için yeterli delege sayısına ulaştı

ABD’nin 45. başkanı Ocak 2017’de göreve başlayacak

Trump adaylık için yeterli delege sayısına ulaştı

Associated Press Haber Ajansı (AP), yaptığı hesaplamalara göre Donald Trump'ın ABD'de Kasım'daki başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçilerin adayı olmak için gerekli delege sayısına ulaştığını duyurdu.

Parti üyelerinin aday tercihine bağlı kalması gerekmeyen delegelerle yaptığı görüşmelerde bu delegelerden bazılarının Trump’a oy vermeyi düşündüklerini belirledi.

Ajansın hesaplamalarına göre, Trump bu delegelerle birlikte 1238 delegeye ulaşıyor. Bu da, aday olabilmesi için gereken delege sayısından bir fazla.

BBC’nin Kuzey Amerika muhabiri Anthony Zurcher, Trump’ın Cumhuriyetçi Parti’deki diğer aday adaylarına üstün gelmesinin bir süredir bekleniyor olduğunu, 7 Haziran’da California ve New Jersey’de yapılacak olan ön seçimlerle Trump’ın adaylığının kesinleşeceğini belirtiyor.

Demokrat Parti’de ise Hillary Clinton’ın 2305, en yakın rakibi Bernie Sanders’in ise 1539 delegesi bulunuyor. Demokrat Parti’nin başkan adaylığını garantilemek için 2383 delege kazanmak gerekiyor.

Cumhuriyetçi Parti’de bir eyalette ön seçimleri kazanan aday, o eyalette tüm delegelerin desteğini almış oluyor. Bunlara ek olarak ‘bağımsız delegeler’ de bulunuyor.

Demokrat Parti’de ise delegeler başkan aday adaylarının eyaletlerde kazandıkları oylara göre dağıtılıyor, ayrıca partinin yetkili isimlerinden oluşan ‘süper delegeler’ de kongrede oy kullanabiliyor.

Cumhuriyetçi Parti’nin kurultayı 18-21 Temmuz’da Cleveland’da, Demokrat Parti’ninki ise 25-28 Temmuz’da Philadelphia’da yapılacak.

ABD’de başkanlık seçimleri 8 Kasım’da yapılacak. ABD’nin 45. başkanı Ocak 2017’de göreve başlayacak. (BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2016, 11:04

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER