Titanic’in son mektubuna 119 bin sterlin

Mektup, İngiltere’de açık arttırmaya sunuldu...

Titanic’in son mektubuna 119 bin sterlin

Atlantik Okyanusu’nda batan tarihi Titanic gemisinden kalma bir mektup açık arttırmaya çıkarıldı. Titanic’in battığı 15 Nisan 1912’deki kazanın hemen öncesinde ele alınan mektup için 119 bin İngiliz sterlini ödendi.

İngiltere’de açık arttırmaya sunulan mektup, Titanic deniz faciasından sağ olarak kurtulan Esther Hart isimli bir kadın ile 7 yaşındaki kızı tarafından yazılmış. ‘Royal Mail Ship (RMS) Titanic’te’ diye başlayan mektup, Esther Hart’ın Londra’da yaşayan annesine yönelik olarak kaleme alınmış.

Mektupta, Titanic ile seyahatin oldukça ‘muhteşem’ olduğu söylenirken, bir çeşit deniz hastalığından da bahsediliyor. Mektup, Esther Hart’ın aynı faciada yaşamını yitiren eşi tarafından kendisine verilen bir mantonun cebinde olduğu için gün yüzüne çıkabilmişti.

Konuyla ilgili bilgi veren Andrev Aldridge, mektubun Titanic’in battığı gün yazılan tek mektup olduğunu ve bu nedenle de değer kazandığını söyledi.

RMS Titanic adlı İngiliz yolcu gemisi üretiminden hemen sonra ilk seferini Southampton’dan ABD’nin New York kentine yapacaktı. Bu seyahatinin beşinci gününde Kanada’nın Newfoundland Adası açıklarında bir buz dağına çarpan Titanic, çarpışmadan bir kaç saat sonra ise batmıştı. Gemide bulunan yolculardan 1500 kadarının yaşamını yitirdiği olayda, çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 700 kişi de can botlarla kurtarılmalarına öncelik verildiği için hayatta kalabilmişti. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2014, 08:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
serhat
serhat - 4 yıl Önce

Kötü