Tayland tapınak saldırısıyla ilgili Adem Karadağ gözaltında

20 kişinin öldüğü saldırıyla ilgili bir kişi gözaltında

Tayland tapınak saldırısıyla ilgili Adem Karadağ gözaltında

Tayland polisi yaklaşık 2 hafta önce Bangkok'ta 20 kişinin öldüğü saldırıyla ilgili olarak Adem Karadağ adlı bir kişiyi gözaltına aldı.

Polisin görüntülerini yayımladığı, gerçek olup olmadığı henüz bilinmeyen Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna göre Karadağ, 1987 İstanbul doğumlu.

Polis Sözcüsü Prawut Thavornsiri Karadağ'ın Bangkok'un dış mahallelerindeki Nong Jok'ta gözaltına alındığını belirtti.

Sözcü Karadağ'ın dairesinde bomba yapımında kullanılan malzemeler ve 10 pasaportun bulunduğunu belirtti.17 Ağustos'ta Eravan tapınağına düzenlenen çoğu turist 100'den fazla kişi de yaralanmıştı.

Polis, güvenlik kameraları görüntülerine dayanarak patlamadan az bir süre önce tapınağa sırt çantası bırakan zanlıyı arıyor. Polis yetkilileri, robot resmi çizilen bu kişinin, bugün gözaltına alınan kişi olup olmadığının henüz bilinmediğini söylediler.

Tayland Polis Genel Müdür Yardımcısı Chaktip Chaijinda, gözaltına alınan kişinin saldırıda rolü olduğunu düşündüklerini kaydetti.

Chaktip, "Evde bir düzine pasaport bulduk. Bu kişilerin hangi ülke vatandaşı olduklarına bakacağız" dedi.

Polis saldırının en az bir ay önceden planlandığına inanıyor. Saldırıda en az 10 kişinin rolü olduğu düşünülüyor. Ancak polis yetkilileri bir "uluslararası terör" bağlantısına ihtimal vermiyor.

Saldırıya hedef olan tapınağı çok sayıda Çinli turist ziyaret ediyor. (BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2015, 16:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 5 yıl Önce

suca meyilli sahislara pasaport yasaklanmali. polis zayif.

SIRADAKİ HABER