Taliban Sözcüsü Mücahid: Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var

Mücahid, Türkiye ile de iyi ilişkiler içinde olmayı arzu ettiklerini belirtti

Taliban Sözcüsü Mücahid: Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, "Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz, Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var. Türkiye'nin geçmişi bırakıp bugüne ve geleceğe dönmesini istiyoruz. Ondan sonra diyalog isteyebiliriz." dedi.

Mücahid, TRT Arabi'ye yabancı güçlerin Afganistan'dan çekilmesi, Kabil Havaalanının işletilmesi ve Doha'da yürütülen Afganlar arası barış müzakereleri konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Taliban sözcüsü, Afganistan'da sorunun çözümünün kapsayıcı bir İslam hükümetinde olduğunu savunarak, barış ve güvenliği yeniden canlandırmak ve yeniden inşa sürecini başlatmak için diğer ülkelerle çalışmak istediklerini öne sürdü. Özellikle Müslüman ülkelerden Afganistan'da siyasi çözüm ve savaşın sona erdirilmesi konusunda destek isteyen Mücahid, Türkiye ile de iyi ilişkiler içinde olmayı arzu ettiklerini belirtti.

İstanbul'da yapılması arzu edilen barış konferansı konusunda, Afganistan'ı ve bölgeyi barışa kavuşturacak her fırsatı değerlendirdiklerini söyleyen Taliban sözcüsü, Kabil havaalanının, diplomatik misyonların ve elçiliklerin güvenliğinin Afganların sorumluluğunda olduğunu, aksi bir tutumu ülkenin içişlerine müdahale olarak değerlendireceklerini kaydetti. Mücahid, Katar'ın başkenti Doha'daki Afganlar arasında müzakerelerin yeniden başlamasından iyi sonuçlar alınacağını ümit ettiğini de sözlerine ekledi. 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Nasıl ki ABD ile bazı görüşmeleri Taliban yaptıysa, Taliban bu görüşmeleri Türkiye ile daha rahat yapması lazım. Çünkü Türkiye'nin inancıyla alakalı ters bir yanı yok, onlarla bu konuları daha iyi görüşebileceğimize ihtimal veriyorum"  açıklamasını yapmıştı. 

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2021, 16:51

YORUM EKLE
YORUMLAR
bizden söylemesi!
bizden söylemesi! - 5 gün Önce

sevgili afgan kardeşimiz dikkat et türkiye başka iktidar başka şuan iktidardaki erdoğan din kardeşi ayağına herkesi satıyor. suriyeden ders çıkarın türkiye hükümetine güvenerek hareket etmyin yarı yolda kalırsınız ne yolda kalması yolda kalmak bile ne ki, daha kötüsü köle pazarına düşmüş gibi sizi satarlar o derece.sadece suriye değil ırak libya sudan lübnan bunları ve sizi de alacağı bir kaç milyar ve kendi siyaseti uğruna satar.neden sonuçta türkiye bir nato ülkesi onlar ne derse onu yapar olan sizin halkınıza olur.normal bir yabancı devlet gibi temkinli ve resmi takılın bu sizin için en iyisi bizden söylemesi yine de siz bilirsiniz.

Barbarliktan vahsilerden geçilmiyor
Barbarliktan vahsilerden geçilmiyor - 4 gün Önce

Talibanci hizbullahcilar topunun canı cehenneme bunlarda insana canlıya sadece hastalıklar ve çok büyük zarardan karanlıktan pislikten birsey geçmez zihniyetleri batasicalar tez zamanda yok olasicalar pislikten başka birsey değil yanında olsa işte orada da pislik var karşında olsa farklılığın aydınlığın göstergesi böyle biline

SIRADAKİ HABER