Syriza, borç altında ezilen yoksulların borçlarını silmeye hazırlanıyor

Yasalaşan karara göre, hiç geliri olmayan insanların kamu kuruluşlarına ve bankalara olan borçları silinecek

Syriza, borç altında ezilen yoksulların borçlarını silmeye hazırlanıyor

Yunanistan'da Syriza hükümeti, borç altında ezilen yoksulların 20 bin euroya (yaklaşık 65 bin lira) kadar olan borçlarını silmeye hazırlanıyor.

Yunanistan Ekonomi Bakanlığı'nın hazırladığı ve Parlamento'da onaylanarak yasalaşan karara göre, hiç geliri olmayan insanların kamu kuruluşlarına ve bankalara olan borçları silinecek.

Yunanistan Parlamentosu'nda 3869/2010 numarayla geçen yasaya göre yoksulların bankalara, sigortalara, belediye ve vergi dairelerine olan ve 20 bin euroyu aşmayan borçlarını silmek üzere sulh hukuk mahkemesine başvurmaları gerekecek.

Mahkeme üzerinden, durumlarının borç silmeye uygun olduğunun belirlenmesi durumunda, bu kişilerin borçları önce 18 ay boyunca dondurulacak; bu süre içinde ekonomik durumlarında herhangi bir gelişme olmayınca borçları tamamen silinecek.

KARARA ELEŞTİRİ

Syriza içindeki sol muhalefet, hükümeti borç silme kurallarının çok sert ve özellikle son koşulun muğlak olduğu gerekçesiyle eleştiriyor. Sol muhalefete göre, bu koşullar nedeniyle hak ettiği halde birçok vatandaş borç silmeden yararlanamazken, bunu hakketmeyen birçokları ise bir yolunu bulup borçlarını sildirebilecekler. (CNN Türk)

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2015, 22:54

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER