Syriza artık 1. parti

Hükümet kurulamayan Yunanistan’da son anketlere göre Syriza desteğini arttırdı…

Syriza artık 1. parti

Yunanistan'da 6 Mayıs'taki erken genel seçimlerin ardından ilk üç sırada yer alan partilerin başkanlarının hükümeti kurma amaçlı görüşmeleri sonuç vermedi.

 

Hükümeti kurma yetkisini dün alan Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) lideri Evangelos Venizelos, girişimlerinin başarısız olduğunu belirterek, yarın 13.00'de yetkiyi geri vereceğini söyledi.

 

Venizelos, Demokratik Sol Parti lideri Fotis Kuvelis'in teklif ettiği ülkenin avroda kalması ve memorandumdan kademeli olarak kurtulmak amacıyla bir "ekümenik hükümet" kurulması konusunda, Yeni Demokrasi (ND) dahil üç partinin prensipte aynı görüşte olduğunu belirtti.

 

Bu oluşuma adalet ve sorumluluk paylaşımı açısından SYRIZA'nın katılımını da ön koşul koyduklarını dile getiren Venizelos, "Yarın Cumhurbaşkanı Papulyas'ı bilgilendireceğim. Umarım, Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ile yapılacak toplantıda herkesin yaklaşımı daha sorumlu ve daha olgun olur" diye konuştu

 

"MEMORANDUMU UYGULAYAN HÜKÜMETE KATILMAYACAĞIZ"

Venizelos ile görüşen Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) lideri Alexis Tsipras, memorandum yanlısı hükümete katılmayı reddetti.

 

"Memorandumu uygulayan bir hükümete katılmayacağız" diyen Tsipras, kredi anlaşmalarının şartlarına dikkati çekerek, Yunan halkının böyle bir hükümeti oylarıyla çoktan reddettiğini vurguladı.

 

Geniş tabanlı, bütün partileri kapsayan koalisyon önerilerini de kabul etmeyen Tsipras, Yeni Demokrasi ve PASOK'u eleştirdi.

 

Tsipras, Demokratik Sol lideri Fotis Kuvelis'in de pozisyonunu sonuna kadar koruyacağını, PASOK ve ND koalisyonuna katılmayacağını bildirdi.

 

Tsipras, hem Venizelos hem ND lideri Antonis Samaras'ın memorandumu uygulayacaklarına dair verdikleri imzalara bağlı kaldıklarını ifade etti.

 

Cumhurbaşkanı Papulyas'ın siyasi liderlerle yapacağı toplantıdan da sonuç çıkmazsa 1 ay içinde seçimlere gidilecek.

 

SYRİZA DESTEĞİ ARTTIRDI

Pazar günü yapılan seçimlerin ardından yapılan ilk anketler, Pazar günkü seçimi ikinci sırada tamamlayan sol ittifak Syriza'nın kamuoyu desteğinin arttığını gösteriyor.

 

Anketlere göre Pazar günkü seçimi yüzde 16.8 oy oranı ile tamamlayan Syriza'nın oy oranı yüzde 23.8'e yükseldi.

 

Alpha televizyon kanalı tarafından yapılan ankete göre seçimin galibi Yeni Demokrasi'nin oy oranı yüzde 18.8'den 17.4'e indi. Pasok'un oy oranı yüzde 13.2'den 10.8'e gerilerken, Demokratik Sol'un oy oranı ise yüzde 4.2'ye ulaştı.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2012, 16:16

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER