Suudi Arabistan, Şii şeyhi 'idama mahkum etti'

Şeyh Nimr, 2011 yılında Suudi Arabistan'ın doğusundaki hükümet karşıtı gösterilere güçlü biçimde destek vermişti...

Suudi Arabistan, Şii şeyhi 'idama mahkum etti'

Suudi Arabistan'da önde gelen bir Şii din adamının idama mahkum edildiği bildiriliyor. Bu sabah mahkemeye çıkarılan Şeyh Nimr Bakır el Nimr'in erkek kardeşi yargının kararını Twitter'dan duyurdu.

Ayetullah sıfatını taşıyan Şeyh Nimr, 2011 yılında Suudi Arabistan'ın doğusunda patlak veren hükümet karşıtı gösterilere güçlü biçimde destek vermişti.

Geçen yıl hakkında dava açılan Şeyh, ulusal birliği ve toplumsal huzuru bozmakla suçlandı.

Şeyh Nimr'in iki yıl önce polis tarafından vurulup yaralı halde tutuklanması, günlerce süren ve ölümlerin meydana geldiği protesto gösterilerini tetiklemişti.

Suudi Arabistan'ın petrol zengini doğu vilayetinde nüfusun çoğunluğunu oluşturan Şiiler uzun zamandır Suudi kraliyet ailesi tarafından dışlandıklarını ve haklarının çiğnendiğini söylüyor.

Şubat 2011'de bölgede boy gösteren protestolar, komşu Bahreyn'deki demokrasi yanlısı gösterilerin izini sürmüştü. Sünni bir kraliyet ailesi tarafından yönetilen Bahreyn'de nüfusun ekseriyeti Şiilerden oluşuyor.

Suudi yetkililer ülkedeki Şiilerin ayrımcılığa uğradığı suçlamasını reddediyor ve protesto hareketinin İran'ın komplosu olduğunu öne sürüyor.

Savcılık makamı geçen yıl Mart ayındaki duruşmada Şeyh'in başının kesilip bedeninin çarmıha gerilerek sergilenmesi suretiyle cezalandırılmasını talep etmişti.

İnsan hakları örgütleri Şeyh Nimr'in adil biçimde yargılanmayacağı kaygılarını dile getirmiş ve Temmuz 2012'de tutuklanışı esnasında aldığı kurşun yaraları için gerekli tedaviden yoksun bırakıldığını iddia etmişlerdi. Suudi yetkililer ise iddiaları reddediyor.

Şeyh Nimr'in ailesi ve doğu vilayetinde çok sayıdaki taraftarı, sadece barışçıl gösterilere destek veren din adamının şiddete dayalı her türlü muhalif eylemden uzak durduğunu söylüyor.

2011 yılında BBC'ye verdiği bir mülakatta Şeyh Nimr, ''Silahların değil, sözcüklerin iktidara kükreyişini'' desteklediğini belirtmişti. (BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2014, 19:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
roza pake
roza pake - 6 yıl Önce

nimr el nimr için verilen idam cezasini derhal kaldirilmasini istiyoruz. sudi kralin da katarin cani cehenneme faşist köpekler yillardir halki köle gibi kullaniyorlar .devrimcileri idam ediyorlar.nimr el şii liderde uyuyan halki artik uykudan uyanmalri gerektiğini söylediği için mi idam ediliyor idama hayir suudi krali abd!nin bir numarali uşaği artik insanlarin uyanmalari gerekmektedir.yaşasin şii lider nimr el idamdan vaz geçin.şii lider barişçil ve şidett içermeyen yaklaşimini görmezden gelmektedir suudi kral suudi arabistanda yaklaşik 2 milyon şii'nin çoğunluğu 2011 eylemlerin yoğunlaştiği petrol zengini doğu bölgesinde yaşiyor yaşasin halkarin direnişi yaşasin şii hakl

ROZAMA YOA
ROZAMA YOA - 6 yıl Önce

...yaşasin şii lideri nimr el,yaşasin halklarin kardeşliği,dünyadaki halklar olarak nerde bir haksizlik varsa ona karşi mücadele edeceğiz.nerde sömürü varsa ona karşi dik duracağiz şii halklarin yanindayiz faşit suudi krali artik o tahtan inmenin zamani gelmiştir.2 milyon şiinin çoğunluğu 2011'de eylemlerin yoğunlaştiği petrol zengini doğu böl.yaşiyor.şii halkin yanindayiz.yaşasin şii liderisuudi kralliğisuni halife ailesinin cani cehenneme ceneti o kadar çok seviyorlarsa artik sahtekarliklarina son versinler yaşasin halklarin kardeşliği yaşasin şii halklari.artik halife ailenin tahtan inmesinin zamani son bulmali şiiler suudi arabistani yönetsinler şiiler eşit,adil ve adaletlidirler en iyi en doğru ibadeti şii halklari yapmaktadirlar

SIRADAKİ HABER