Sürüklenen, mülteci dolu gemide Ebola şüphesi

700 mülteciyi taşıyan gemide, ebola iddiası Yunan Sağlık Bakanlığı’nı harekete geçirdi

Sürüklenen, mülteci dolu gemide Ebola şüphesi

Yunanistan’da aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 700 kaçağı taşıyan ’Barış’ adlı Türk kuru yük gemisi, Girit Adası’nın güneydoğusunda 30 mil açıkta Lerapetra olarak bilinen bölgede arızalandı. Mekanik arızası olduğu belirtilen 75 metre uzunluğundaki gemi fırtına nedeniyle sürüklenmeye başladı.

Yunanistan'da yayın yapan ’www.flashnews.gr’ internet sitesinin haberine göre olumsuz hava şartları nedeniyle gemiye henüz müdahalede bulunulamazken, bölgeye askeri gemiler sevk edildi. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ile Savunma Bakanlığı’nın toplantıda olduğu ve kurtarma operasyonu için hazırlıklara başladığı da sitenin haberinde yer aldı.

EBOLA ALARMI

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 700 kaçak ile geminin 8 Türk mürettabın içinde bulunduğu gemi, bir Ro- Ro gemisiyle çekilip, Girit’in güneyindeki Lerapetra Limanı’na getirileceği bildirildi. Gemideki kaçaklardan bazılarının ebola virüsü taşıdığı iddiaları üzerine limanda geniş güvenlik önlemi alındı. Başkent Atina’dan bir sağlık ekibinin de Girit Adası’na gönderildiği öğrenildi.


Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 19:47
YORUM EKLE