'Sürü bağışıklığı'nda yeni hamle: İngiltere'de evde 15 dakikalık test yapılacak

İnternetten satılacak ve 15 dakikada sonuç verecek antikor testleriyle, bireyler hastalığı atlatıp atlatmadıklarını öğrenebilecek

'Sürü bağışıklığı'nda yeni hamle: İngiltere'de evde 15 dakikalık test yapılacak

İngiltere’de kişilerin yeni tip korona virüsünü (Kovid-19) hiçbir belirti göstermeden ya da hafif belirtilerle atlatıp atlatmadıklarını öğrenebilmelerini sağlayacak antikor testleri internetten satışa sunulacak.

Başbakan Boris Johnson günlük basın toplantısında, Ulusal Sağlık Hizmetlerinin (NHS) korona virüsü kriziyle başa çıkmasına yardımcı olunması amacıyla yaptıkları talebe beklentilerin üzerinde olumlu cevap geldiğini söyledi.

‘3.5 MİLYON ANTİKOR TESTİ ALDIK’

Johnson, “Dün talebimizi dile getirdiğimizde birkaç gün içinde 250 bin gönüllü bulmayı umuyorduk ancak sadece 24 saat içinde 405 bin kişinin çağrıya olumlu cevap verdiğini söyleyebilirim” dedi.

Gönüllüler, Ulusal Sağlık Hizmetleri çalışanlarının yaşlı ve bakıma muhtaç kişilere yönelik görevlerini devralarak sağlık personelinin korona virüsü hastalarıyla daha fazla ilgilenebilmelerine olanak sağlayacak.

Ulusal Enfeksiyon Servisi Direktörü Sharon Peacock, parlamentoda yaptığı açıklamada, 3.5 milyon antikor testi aldıklarını bunların “günler içinde” internet üzerinden satışa sunulacağını ifade etti.

HAYATI NORMALE DÖNDÜRME GİRİŞİMİ

Antikor testleri, vücutta mevcut durumdaki virüsü tespit eden antijen testlerinin aksine, kişinin virüse yakalandıktan sonra bağışıklık geliştirip geliştirmediğini öğrenme imkanı sunuyor.

İngiltere, bu testlerle virüsü kapıp da hastalanmadan atlatanların bunu öğrenmesiyle herhangi bir endişe duymadan işe gitmelerini sağlamaya çalışıyor.

Bu arada, parlamentoda Başbakana Sorular oturumu, parlamenterler arasında yeterli mesafe bırakılması için 30’ar dakikalık 2 ayrı bölüm olarak yapıldı. İlk bölüme katılanlar, salonu boşalttıktan sonra diğer parlamenterler içeri girdi.

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2020, 23:23

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER