'Suriye'nin Dostları' toplanıyor

Rusya'nın "sözde Suriye'nin dostları toplantısı" diyerek katılmayı reddettiği konferans Tunus'ta yapılıyor...

'Suriye'nin Dostları' toplanıyor

 

ABD'nin yanı sıra Avrupa ve Arap ülkelerinin dahil olduğu 70 kadar ülke lideri ve temsilcisinin, Cumhurbaşkanı Beşar Esad'a baskı yapma kararı almaları bekleniyor.

 

Konferansta Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil ediyor.

 

Humus'ta 20'inci gününe giren bombardıman nedeniyle çok sayıda sivilin mahsur kaldığı ileri sürülüyor. İnsan hakları eylemcileri dün Suriye genelinde 50 ya da 60 kişinin daha öldürüldüğünü söylüyor.

 

Batılı devletler, iki gün önce Sunday Times muhabiri Marie Colvin ve Fransız foto muhabir Rémi Ochlik'in Humus'ta öldürülmesi üzerine Suriye hükümetine sert eleştiriler getirmişti.

 

Arap Birliği'nin düzenlediği 'Suriye'nin Dostları' konferansına Rusya ve Çin katılmıyor.

 

BBC’nin haberine göre, konferans sırasında insani yardımlar için Suriye'nin derhal ateşkes ilan etmesini talep eden aksi takdirde yaptırımların devamının geleceğine ilişkin ifade içeren bir deklarasyon yayınlanması bekleniyor. Deklarasyonda muhaliflerin oluşturduğu Suriye Ulusal Konseyi de Suriyelilerin "meşru" temsilcisi olarak adlandırılabilir ancak belgede gruba tam bir onay verilmeyeceği anlaşılıyor. Ancak askeri bir müdahale seçeneğin masada olmadığı belirtiliyor.

 

Konferansın arifesinde BM eski genel sekreteri Kofi Annan'ın Suriye özel elçisi olarak atandığı haberi geldi. Annan, bu görev için BM ve Arap Birliği'nce ortaklaşa belirlendi.

 

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi tarafından yapılan açıklamada, Suriye'deki krize ilişkin olarak Annan'ın BM-Arap Birliği ortak özel temsilcisi olarak atandığı duyuruldu. BM Sözcülüğünden yapılan açıklamada, Annan'ın BM Genel Kurulu'nun 16 Şubat'ta aldığı 66/253 sayılı karar gereğince özel temsilci olarak atandığı bildirildi. “İki Genel Sekreter, Sayın Annan'a, bu önemli görevi, bu kritik zamanda, Suriye halkı için kabul etmesi dolayısıyla müteşekkirdir” denilen açıklamada, Annan'ın yardımcısı olarak bir başka temsilcinin de Arap Bölgesinden seçileceği belirtildi.

 

Açıklamada şöyle denildi:

“Özel Temsilci, Suriye'deki krize ilişkin olarak BM ve Arap Birliği Genel Sekreterlerinin üst düzey temsilcisi olacak ve Suriye'de tüm şiddetin ve insan hakları ihlallerinin sona erdirilmesi ve barışçıl bir çözüm bulunabilmesi için iyi niyet misyonunu yerine getirecektir. Bu kapsamda Özel Temsilci, Genel Kurulunun 66/253 sayılı kararının ve Arap Birliğinin ilgili kararlarının çerçevesinde görev yapacaktır.

Özel Temsilci, Suriye'de şiddeti ve insani krizi durdurmak, Suriye hükümetiyle muhalefet arasında kapsamlı siyasi diyalog yoluyla, Suriyeli halkının demokratik taleplerine yanıt verecek, barışçıl ve herkesi kapsayan, Suriyeliler tarafından yürütülecek siyasi çözümü kolaylaştırmak için Suriye içinde ve dışında ilgili tüm taraflarla geniş istişarelerde bulunacaktır.”

 

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2012, 15:39
YORUM EKLE