Suriyeli Kürtler: Şam'la müzakereler ve şiddetin sona ermesi üzerine anlaştık

Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) siyasi kanadı Esad yönetiminin davetiyle ilk kez Şam'da görüştü

Suriyeli Kürtler: Şam'la müzakereler ve şiddetin sona ermesi üzerine anlaştık

Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) siyasi kanadı Suriye Demokratik Konseyi (SDK), Şam yönetimiyle müzakerelerin ilerletilmesi ve şiddetin sona ermesi konusunda anlaştıklarını açıkladı.

SDK, ‘Şam’la müzakereler ve şiddetin sona ermesi üzerine anlaştık’ dedi.

Cuma günü Şam’a giderek Suriye yönetimiyle görüşmelere başlayan SDK yetkilileri, yapılan toplantıda müzakerelerin geliştirilmesi ve Suriye’de savaşın sona ermesi için komiteler kurulması kararı alındığını belirtti.

SDK’dan yapılan açıklamada bu komitelerin tüm alanlarda oluşturulacağı belirtildi:

“Toplantı sonucunda diyalog ve müzakerelerin geliştirilmesi, Suriye halkı ve toplumunu tehlikeye atan şiddet ve savaşın sona ermesinin sağlanması, merkezi olmayan ve demokratik bir Suriye için yol haritasının oluşturulması amacıyla tüm alanlarda komiteler oluşturulması kararlaştırılmıştır.” Konuyla ilgili Şam’dan henüz bir resmi açıklama yapılmadı.

NE OLMUŞTU?

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 31 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, ülkenin kuzeyini kontrol eden Kürt güçlere diyalog çağrısında bulunmuştu.

SDK Eş Başkanı Riad Dara, Şam’daki görüşmeler öncesi yaptığı açıklamada, görüşmelerin herhangi bir ön koşul olmadan gerçekleştiğini söylemişti.

Şam ve ana gövdesini YPG’nin oluşturduğu SDG arasındaki herhangi bir görüşmenin, ABD’nin Suriye’deki varlığına ilişkin tartışmaları da beraberinde getirmesi bekleniyor.

ABD ordusu, IŞİD’e (Irak Şam islam Devleti) karşı yürütülen operasyon sırasında SDG’nin elinde olan bölgelere konuşlanmıştı.

Suriye Devlet Başkanı Esad, “Eğer müzakereler sonuç vermezse bu bölgeleri güç kullanarak özgürleştireceğiz” demişti.

Kaynak: BBC Türkçe

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER