Suriye’de taraflar ateşkes fikrine sıcak

Brahimi, ‘Bu krizin sonsuza kadar Suriye sınırları içerisinde kalması mümkün değil’ dedi…

Suriye’de taraflar ateşkes fikrine sıcak

Suriye hükümeti Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği elçisi Lakhdar Brahimi’nin önerdiği geçici ateşkes ilanını denemeye istekli olduğunun sinyallerini verdi.

 

Hükümet sözcüsü Cihad El Makdisi BBC’ye her iki tarafın dâhil olması şartıyla hükümetin, krizi sonlandıracak herhangi bir girişimi dinlemeye hazır olduğunu söyledi.

 

Muhalefet de hükümetin ilan edeceği bir ateşkese uyacağını açıkladı.

 

‘MİKROSKOBİK ADIM’

Brahimi 25 Ekim’de başlayacak olan Kurban Bayramı süresince “siyasi sürecin gelişmesine izin vermek adına” geçici bir ateşkes ilan edilmesini talep ediyor.

 

Salı akşamı BBC’ye özel açıklamalarda bulunan Suriye hükümet sözcüsü Makdisi Şam’ın “Brahimi’nin Kurban Bayramı, bağımsızlık günü ya da bir başka yıldönümünde Suriye’deki durumu istikrara kavuşturması ya da krizi sonlandırması ihtimali olan her türlü girişimi dinlemeye hazır” olduğunu belirtti.

 

Makdisi “Girşimin başarılı olmasını istiyorsak, sadece Suriye [hükümet] tarafının anlaşmayla bağlanması yeterli olmaz” dedi ve ekledi: “Fakat aynı zamanda durumun sakinleşmesinin hükümetin işine geleceğini söyleyebilirim. Çünkü biz bu şemsiye altında, ön koşul olmaksızın siyasi bir çözümü ve diyaloğu savunuyoruz.”

 

ESAD’A ÖNCÜLÜK ÇAĞRISI

Lübnan Başbakanı Necib Mikati ile görüşmesinin ardından dün sabah Brahimi Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı ateşkesin uygulanması konusunda öncülük etmeye çağırdı.

 

Brahimi, Suriye muhalefetinin kendisine, hükümet güçlerinin riayet ettiği herhangi bir ateşkes uygulamasına kendilerinin de uyacağını söylediğini açıkladı: “Muhalefetten karşılaştığımız herkes, konuştuğumuz herkesten, hükümetin şiddet kullanmayı bırakması halinde ‘doğrudan aynı şekilde karşılık vereceğiz’ şeklinde konuştu bizimle.”

 

Brahimi Suriyeli asileri destekleyen komşu ülkeleri ve bölgesel güçleri de uyardı: “Bu krizin sonsuza kadar Suriye sınırları içerisinde kalması mümkün değil. Ya icabına bakılacak ya da yayılacak ve her şeyi tüketecek.”

 

Kendisinden önceki elçi Kofi Annan tarafından pazarlıkları yürütülen ateşkes anlaşması birkaç gün içerisinde ihlal edilmiş, ardından çatışmalar şiddetlenmişti. (BBCTÜRKÇE)

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2012, 02:04
YORUM EKLE