Suriye'de 'kimyasal silah' saldırısı iddiası

Türkiye ve Katar suçlandı…

Suriye'de 'kimyasal silah' saldırısı iddiası

Suriye, Halep’te muhalif güçler tarafından bugün gerçekleştirilen ve 16 kişinin ölümüne neden olan kimyasal saldırı nedeniyle Türkiye ve Katar’ı suçladı.

Suriye’de yaklaşık iki yıldır devletle muhalif güçler arasında yaşanan çatışmalar aralıksız sürüyor. Suriye, bugün Halep’in kuzeyinde Suriyeli muhalifler tarafından ateşlendiği öne sürülen kimyasal başlıklı füzenin 16 kişinin ölümüne, 86 kişinin de yaralanmasına neden olduğunu belirtti.

SANA haber ajansı geçtiği haberde, ‘Teröristler kimyasal madde içeren bir roketi Halep’in Khan El-Assal bölgesine ateşledi. İlk bilgilere göre 16 kişi öldü. Ölenlerin birçoğu sivil” ifadesini kullandı.

Suriye Enformasyon Bakanı Ümran el-Zoabi saldırıdan Katar ve Türkiye’yi de sorumlu tuttu. El-Zoabi, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, 'saldırının yaşanan gerilimi ciddi ölçüde artırabileceği' uyarısında bulundu.

Zoabi, muhaliflere destek veren Türkiye ve Katar’ın, saldırı nedeniyle ‘yasal, ahlaki ve siyasi sorumluluk taşıdığını” ifade etti.

SANA’nın verdiği bilgi diğer kaynaklar tarafından henüz doğrulanmadı. Öte yandan, Suriyeli muhalifler Halep’te kimyasal silah kullandıkları iddialarını reddetti.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın kimyasal cephaneliğe sahip olduğu öne sürülse de, bu iddialara kesin bir yanıt verilmedi. Suriye yönetimi, ellerinde kimyasal silah bulunması halinde bu silahları kendi sınırları içinde değil, dış tehditlere karşı kullanacaklarını ifade etmişti. (NTVMSNBC)

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2013, 11:45
YORUM EKLE