"Suriye'ye yeni anayasa diye bastıran Suudi Arabistan'ın ne bir anayasası ne de bir parlamentosu var"

Suriye Temsilcisi Beşar Caferi BMGK'deki Suriye tartışmasında konuştu

"Suriye'ye yeni anayasa diye bastıran Suudi Arabistan'ın ne bir anayasası ne de bir parlamentosu var"

BMGK'deki Suriye tartışmasında Suudi Temsilci'ye Suriye Temsilcisi yanıt verdi: Suudi Arabistan'ın ne bir anayasası ne de bir parlamentosu var. Hatta adı bile yok. Suudi Arabistan krallığı demek Macroni Fransa Cumhuriyeti ya da Trump Birleşik Devletleri demek gibi bir şey.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) Suriye'nin anayasasıyla ilgili tartışmada Suriye Temsilcisi, Kaşıkçı vakasıyla uluslararası imajı büyük darbe alan Suudi Arabistan'a çok sert yanıt verdi. Suudi Temsilci'nin Suriye'de acilen yeni anayasa yapılması talebini sürekli gündeme getirmesi üzerine Suriye Temsilcisi Beşar Caferi Suudi Arabistan'ın bir anayayası bile olmadığını hatırlattı.

YÖNETEN HANEDANIN ADI

Suudi rejiminin uygarlık ve zihniyet açısından geri kalmış olduğunu dile getiren Caferi "Suudi Temsilci benim ülkem için yeni anayasa hazırlanmasını talep etti. Biliyorsunuz Suudi Arabistan'ın ne bir anayasası ne de bir parlamentosu var" diyerek şöyle devam etti:

suriye, birleşmiş milletler,"Ülkenin bir adı bile yok. Adı yöneten hanedandan geliyor. Yani Suudi Arabistan krallığı demek Macroni Fransa Cumhuriyeti ya da Theresa May'in Britanya Krallığı yahut Trumpi Birleşik Devletleri demek gibi bir şey. Suudi Arabistan'ın eşdeğeri bu. Yani ülkenin adı bile yok."

'SAYGIYA DEĞER DEĞİL'

Suudi Arabistan'ın adını vermeden Lübnan Başbakanı'nı bir süre esir aldığını, kendi prenslerini ve işadamlarını kaçırıp fidye ödemeleri karşılığı bıraktığını hatırlatan Suriye'nin BM Temsilcisi, "Saygıya değer bir rejim değil" vurgusu yaptı.

"Suudi istihbaratının üyesi olup uzun yıllar Washington'da çalışan ve Suudi dışişleri bakanının sağ kolu olan muhaliflerinden birini saklayan bir rejim" diyen Caferi, Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'nda kaybolan ve öldürüldüğüne inanılan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın vakasından "Rejim Kaşıkçı'yı İstanbul'da kaçırdı ve başına ne geldiğini kimseye bilmiyor" diye söz etti.

'SUÇA BATMIŞ VAZİYETTE'

Dolayısıyla Suudi rejiminin başka kimsenin yasallığına, meşruiyetine laf edemeyeceğini, çünkü bu suçlarla çevrili olduğunu dile getiren Suriyeli diplomat, Suudi Temsilci'nin Suriye halkına yardımdan söz ederken Suriye'deki tekfiri teröristlerin baş sorumlusunun Suudi Arabistan olduğunu görmezden geldiğini, Ortadoğu, Asya ve Afrika çapındaki Vahabi tekfiri teröristlerin sorumlusunun da Suudi rejimi olduğunu ifade etti.

'BMGK'DE KONUŞTURULMAYA DEĞMEZ'

Yemen'i yıkan, Filistin davasını gömme pahasına İsrail'le ittifak kuran, İsrail'i koruyanlara para yağdıran bir rejimin BMGK'de konuşturulmaya değmediğinin altını çizdi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı devirmek için cihatçıları destekleyen ABD ile müttefiklerinin son şekli olan ve ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün'den oluşan 'Küçük Grup', Suriye'de siyasi çözüm çabalarını bu kez de öncelikle acilen yeni anayasa talebiyle baltalamaya çalışıyor.

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2018, 09:15

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Rüstem genç
Rüstem genç - 2 yıl Önce

Kara bahtlı asya toprakları ile bahtsız Afrika'nın bir kısmına bakınca, ulan herbiriniz ötekinden bir milyon kere berbatsiniz . anayasası olanları da görüyoruz, hırsızlığa,kana, pisliği, her türlü rezalete boğulmuşsunuz, aynaya bakın gördükleriniz ,eyer varsa midenizi bulandiracak.bu iki kara bahtlı toprak parçasına bakıp sizleri gördükçe ben kusuyorum da ,sizi bilmem !

Insanlik
Insanlik @Rüstem genç - 2 yıl Önce

Türkiyede anayasa parlamento varda ne oldu tek diktedor tek vampir arablardan ne farkımız var siyasetini kanla inşa eden vsnpirler

SIRADAKİ HABER