Suriye: Türkiye'nin işgal ettiği tüm toprakları geri almak Suriye halkının meşru hakkı

Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, çatışmasızlık bölgelerinin geçerlilik süresinin bir sınırı olduğu söyledi

Suriye: Türkiye'nin işgal ettiği tüm toprakları geri almak Suriye halkının meşru hakkı

Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Suriye hükümetinin İdlib dahil 'Türkiye'nin işgalindeki' tüm toprakları geri alma hakkına sahip olduğunu söyledi.

Caferi, "Bu konuda hiçbir taviz söz konusu olamaz. Çatışmasızlık bölgelerinin geçerlilik süresinin bir sınırı var. Suriye hükümetinin izni olmadan bu süre uzatılamaz. Türkiye'nin işgal ettiği tüm toprakları geri almak Suriye halkının meşru hakkı" dedi.

Rusya ve İranlı dostlarının Suriye'nin bağımsızlığının korunması yönündeki taahhütlerini saygıyla uyguladıklarını belirten Caferi, "Türkiye'ye gelince, ülkemizin bağımsızlığına saygıyla yaklaşma taahhütlerine 10. kez uymuyor. Bildiğiniz gibi Türk yönetimi İdlib'deki çatışmasızlık bölgesiyle ilgili taahhütlerine de uymuyor. Türkiye oraya sadece hafif silahlı polisleri göndermeliydi ama böyle yapmadı. Onlar oraya silahlı güçleri, tankları ve zırhlı araçları gönderdi" dedi.

Suriyeli diplomat, "Türkiye, Astana formatı içinde üzerine aldığı taahhütleri ihlal eden tek ülke" diye ekledi.

Caferi ayrıca Türk yönetiminin ‘Astana formatı' görüşmelerinde taahhütlerine uydukları yönünde açıklamalar yaptıktan sonra bu taahhütleri ihlal ederek ikiyüzlülük dilinde konuştuğunu kaydetti.

Caferi sözlerini şöyle sürdürdü: "Osmanlı güçleri, 4 yüzyıl boyunca Suriye topraklarını işgal etti. Şunu söylemek isterdik ki, bu sefer de onları kovmayı biliriz, çünkü her şey bizim lehimize".

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 14:30

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER