'Suriye ordusu İdlib operasyonuna başladı' iddiası

Suriye ordusu bölgeye havadan bildiri atarak militanları silah bırakmaya ve hükümetin taleplerini kabul etmeye çağırmıştı

'Suriye ordusu İdlib operasyonuna başladı' iddiası

Suriye güçlerinin İdlib'de beklenen operasyona başladığı öne sürüldü.

Sputnik'in Suriye hükümeti güçlerine dayandırdığı habere göre, İdlib'e geniş çaplı bir operasyona hazırlandıklarını bildirilmişti.

Suriye Ordusu ülkenin kuzeydoğusundaki İdlib vilayetinde bir dizi saldırı düzenledi.

Saldırı, Suriye ordusunun militanları silah bırakmaya ve hükümetin isteklerini kabul etmeye çağırdığı broşürler bırakmasıyla gerçekleşti.

Broşürde şu mesaj verildi:

"Savaş sona yaklaşıyor. Suriye'deki halkımızın yaptığı gibi, sizi yerel uzlaşmalara katılmaya çağırıyoruz. Suriye Arap Ordusu ile işbirliğiniz sizi militan ve teröristlerin egemenliğinden kurtaracak ve koruyacak. Sizin ve ailenizin hayatlarınızı koruyacak.”

Saldırı Rusya'nın Suriyeli Uzlaşma Merkezi başkanı Binbaşı General Alexei Tsygankov'un, İdlib'de faaliyet gösteren militanların Suriye'deki yerleşim yerlerini "son 24 saat içinde" bombalamaya devam ettiklerini söylemesinden birkaç gün sonra geldi.

Daha önce Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), hükümet birliklerinin, ülkenin batısındaki ve güneybatısındaki Hama ve Suwayda eyaletlerine de teröristlere operasyon yapmaya devam ettiğini bildirdi.

ORDU MİLİTANLARI SİLAH BIRAKMAYA ÇAĞIRMIŞTI

Suriye ordusu bölgeye havadan bildiri atarak militanları silah bırakmaya ve hükümetin taleplerini kabul etmeye çağırmıştı.

İdlib aralarında El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir'uş Şam ve ÖSO'nun da olduğu militan örgütlerin kontrolünde.

Hama ve Süveyde'de de operasyonlarını sürdüren Suriye güçleri, bölgedeki IŞİD varlığına son vermeyi planlıyor.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada İdlib'in geri alınmasının öncelikleri haline geldiğini söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2018, 16:12

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER